Karayılan: HDP fırtına gibi olmalıydı!

Kandil'den talimat aldığı konuşulan HDP için PKK'dan açıklama geldi. KCK yöneticisi Murat Karayılan IMC TV'nin yayınında iddiaların aksine HDP'ye ayar vermediklerini söyledi. Ancak Karayılan bir sonraki cümlesinde HDP'nin siyaseten çok pasif olduğunu, daha aktif olması gerektiğini belirterek yine partiye ayar vermiş oldu.

Giriş Tarihi: 14.7.2015 13:53 Güncelleme Tarihi: 14.7.2015 15:48
Karayılan: HDP fırtına gibi olmalıydı!


"HDP'YE AYAR VERMİYORUZ"
"HDP'ye ilişkin konuşmadan önce şunu söyleyeyim. Bazı çevreler hatta dost çevreler Kandil HDP'ye ayar vermesin, bilmem ne yapmasın diyorlarmış… Biz HDP yapılanmasına büyük bir saygı duyuyoruz. Yani ilk kez Kürt halkı en güçlü birliğini HDP çatısı altında kurdu bu seçimlerle. Tarihte ilktir. Başka dönemlerde hiçbir yerde, Ağrı'da Kürt halkı%74 bir araya gelmemiştir ya da Hakkari'de%85 bir araya gelmemiştir ya da Amed' de veya Dersim'de veya Iğdır'da… En çok biz HDP'nin Türkiyelileşmesinin taraftarıyız, bunu isteriz. Hiç bir biçimde bu konuda bir kısıtlama önüne geçme gibi bir durum asla olamaz.

PROJESİNİ DESTEKLİYORUZ
Projesine dönük bir şeyimiz yoktur, destekliyoruz. Orada yer alan bütün değişik grupları, çevreleri, partileri, hepsini saygıyla karşılıyoruz. İradeleri vardır, önemli bir oluşumdur, ortaya çıkmıştır, başarı kazanmıştır. Bu önemli bir sonuç. Bu ayrı husus.

HDP FIRTINA GİBİ OLMALIYDI
Gelelim, siyasetine. Biz siyasetini yetersiz görüyoruz. Neden? Şimdi Haziran seçimleri Türkiye'nin en önemli seçimi değil miydi? Ve bu seçimde kim başarı kazandı, kim zafer kazandı? HDP. Seçim zaferi kazanan bir parti fırtına gibi olmalıydı. Daha aktif olmalıydı. Daha hızlı olmalıydı. Bu meclisin bir kurucu meclis olması için öneri üzerine öneri yapmalıydı. Öncelikle Türkiye toplumunun boynunda bir halka gibi duran anayasaya yönelik girişimleri olmalıydı. Demokratik bir anayasa sürecini hemen gündemleştirmeliydi. Yani bizce HDP daha aktif olabilirdi."

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Karayılan: HDP fırtına gibi olmalıydı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz