'Peşrev faslı bırakılmalı hizmet faslına geçilmeli'

Koalisyon hükümetinin bir an önce kurulması çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletvekili dağılımının avantajını şantaja dönüştürerek çözümsüzlüğe sürükleyenleri sorumlu davranmaya davet etti

Giriş Tarihi: 14.7.2015 09:42 Güncelleme Tarihi: 14.7.2015 10:06
'Peşrev faslı bırakılmalı hizmet faslına geçilmeli'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Millet siyasetçilerden hizmet bekliyor. Peşrev faslı bırakılmalı, hizmet faslına geçilmelidir" dedi.
Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, "Yeni hükümetin bir an önce kurulmasını samimiyetle diliyor ve bekliyorum" ifadelerini kullanarak, "Şayet bu 3 günlük ilk tur görüşmelerden sonuç alınamazsa Ramazan Bayramı'ndan sonra süreç devam edecektir. Buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum. Türkiye'nin önemli kararlar alabilecek ve bunları güçlü şekilde uygulayabilecek bir hükümete ihtiyacı var. Koalisyon hükümetinin bu anlayışla oluşması gerekiyor. Birbiriyle ve diğer makamlarla didişme halindeki partilerin koalisyonu, Türkiye'ye fayda değil, zarar getirir" şeklinde konuştu.

TÜMSİAD'ın Haliç Kongre Merkezi'ndeki iftarında konuşan Erdoğan, şu mesajları verdi:

"Başka partilere akıl vermeye kimsenin hakkı yok"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Koalisyon görüşmelerini daha başlamadan sulandırmaya, kendi sorumluluğunu bırakıp başka partilere akıl vermeye kimsenin hakkı yoktur. Hele hele Cumhurbaşkanlığı makamı ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi üzerinden bu meseleyi tartışmak, sorumluluktan kaçmanın en sakil şeklidir" dedi.

"KARŞILARINDA BENİ BULURLAR"

"Eğer bir koalisyon hükümeti kurulacaksa milletim burada yer alacak partilerden, geriye doğru değil ileriye doğru neler yapacaklarını duymak, bunun emarelerini görmek istiyor" diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Eğer illa geçmiş 12 yıl üzerinden bir koalisyon tartışması yapılacaksa bu sürede eksik kalmış bulunan daha iyisi ortaya konabilecek olan işler üzerinde durulmalıdır. Türkiye'nin büyük projelerini rafa kaldırma tartışmasıyla başlayan bir koalisyon görüşmesi, karşısında herkesten önce beni bulur. Ne demek o? 'Üçüncü havalimanını yaptırmayacaklarmış'. Böyle bir mantık olabilir mi? 'Üçüncü köprüyü durduracaklarmış'. Ne demek o? Değerli kardeşlerim bunların zaten ömürlerinde dikili bir ağacı olmadı, hala aynı anlayışla, hala aynı yaklaşımla yola devam ediyorlar."

"Cumhurbaşkanı olarak şahsımın anayasaya aykırı tek bir işlemi yoktur"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı olarak şahsının anayasaya aykırı tek bir işleminin, tek bir eyleminin olmadığını belirterek, "Cumhurbaşkanını halkın seçmesiyle birlikte yine anayasa sınırları içerisinde kalmak kaydıyla yeni bir dönemin başladığını hep söyledik, söylemeye devam ediyoruz. Kampanyada söylemiştim, 'Alışılmış bir Cumhurbaşkanı olmayacağım, anayasanın, yasaların verdiği yetkiyi de sonuna kadar kullanacağım' demiştim. Yaptığım iş budur. Artık cumhurbaşkanı diğer görevlerinin yanı sıra millete karşı da doğrudan sorumludur. Bu gerçeği görmek, anlamak istemeyenler, en başta milletin iradesine karşı saygısızlık ettiklerini bilmelidirler" şeklinde konuştu.

'Görmemezlikten gelmek, millete ihanet olur'

Barajların sulama ya da içme suyu amacıyla yapıldığını ve her zaman bölücü terör örgütünün hedefinde olduğunu dile getiren Erdoğan, 'Şu anda uzantısı olan siyasi partinin buna yönelik 'Ne yapıyorsunuz?' dediğini duydunuz mu? İşte geçenlerde üç tane tırı yaktılar. 'Ne yapıyorsunuz?' dediklerini duydunuz mu? Dedikleri ne? 'Bizim aramızda doğrudan bir ilişki yok'. Yani, organik yokmuş inorganik var. Yaptıkları iş bu. Buna karşı sessiz bir duruş... Buyurun, bir sivil vatandaşı da bu arada yine öldürdüler. 6-7 Ekim'i unutmadık, biliyoruz ve nasıl allayıp, pullayıp, pudralayıp meydanlara, malum medya gruplarının sürdüklerini de biliyoruz. Bütün bunları görmemezlikten gelmek aslında bu ülkeye ve bu millete yanlışlık olur, ihanet olur' diye konuştu. .

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
'Peşrev faslı bırakılmalı hizmet faslına geçilmeli'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz