'Millet iradesine çalım atılmaz'

Koalisyon görüşmelerinin hayırlı bir neticeye ulaşması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Siyasilerin görevi, taktik manevralarla millet iradesine çalım atmak değildir" dedi

Giriş Tarihi: 15.7.2015 09:45 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 10:20
'Millet iradesine çalım atılmaz'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, taktik manevralarla millet iradesine çalım atılamayacağını ve siyasilerin görevinin de sandıktan çıkan kararı hayata geçirmek olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle iftarda bir araya gelen Erdoğan, şunları söyledi:

SREBRENİTSA KATLİAMI: Cuma günü insanlık tarihinin en yüz kızartıcı katliamının yıldönümüydü. Binlerce Boşnak kardeşimizin tüm dünyadaki bütün sorumlu ülke ve milletlere karşı insanların gözleri önünde katledildiği o günü teessürle hatırladık. Toplu cenaze görüntüleri yüreklerimizi tekrar dağladı. Srebrenitsa uluslararası toplumun acziyetinin resmiydi. Buradan herkesin gerekli dersi çıkararak böyle acı hadislerin yaşanmayacağı düzenin tesis edilmesi gerekiyordu.

SURİYE KASABI ESED: Aynı olaylar Suriye başta olmak üzere dünyanın her yerinde görülüyor. Dün binlerce insanı Sırp kasabı Ratko Mladiç'e kurban edenler bugün de milyonlarca sivili Suriye kasabı Esed'e teslim ediyor.


DEAŞ- ESED TERCİHİ OLMAZ:
Suriye halkı, DEAŞ terörü, bununla birlikte Esed'in devlet terörü arasında bir tercih yapmak zorunda bırakılamaz, bırakılmamalıdır.

PARALEL'LE MÜCADELE: STK'lar birlik ve beraberliğimizin çimentosudur. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de demokrasimizin sigortası STK'lardır. Sizler aynı zamanda siyasal zenginliğin ve çoğulculuğun da simgelerisiniz. Ben sizlerden bir konuya özel hassasiyet bekliyorum. En kutsal değerlerimizi istismar eden Paralel ihanet çetesinin neden olduğu tahribatın sarılması gerekiyor. 'Himmet' diyerek, 'hizmet' diyerek milletten topladıkları paraları nerelere harcadıklarını hep beraber gördük. Kumar masalarına, şatafatlara harcadılar, zevk ve şatafat düşkünlüğüne peşkeş çektiler. Geleceğimizin teminatı binlerce gencimiz bu örgüt elinde ülke ve millet karşıtı bir konuma sürüklendi. Bu paralel örgütün işlediği cürümlerin izole edilmesi konusunda sizlerin daha iyi çaba sarfetmesi gerektiğini düşünüyorum.

SANDIKTA TECELLİ EDEN KARAR: Koalisyon görüşmelerinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesini ve hayırlı bir neticeye ulaşmasını temenni ediyorum. Suriye, Irak, Yunanistan, Ukrayna gibi komşularımızdaki durum ortadayken, Meclis'teki tüm siyasi parti genel başkanlarının, ülkenin geleceğini düşünerek adım atmaları gerekiyor. Sıkılı yumrukla musafaha olmaz. Siyaset, özü itibarıyla bir uzlaşma, müşterekler üzerinde mutabakata varabilme sanatıdır. Siyasilerin görevi, taktik manevralarla millet iradesine çalım atmak değil, bilakis sandıkta tecelli eden karara tabi olmak, onu hayata geçirmektir.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
'Millet iradesine çalım atılmaz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz