Belediye parasıyla zengin oldular

Ataşehir Belediyesi'nde yeni skandal: Yurt yapılmak üzere 2 milyon liraya onarılan bina, Başkan Yardımcısı Abdullah Der tarafından düğün salonu yapıldı, işletmesi de Der'in kardeşine verildi

Giriş Tarihi: 16.7.2015 09:47 Güncelleme Tarihi: 16.7.2015 12:36
Belediye parasıyla zengin oldular

İmar kıyağı ve haksız kazanç iddialarının bitmek bilmediği CHP'li Ataşehir Belediyesi'nde skandalların ardı arkası kesilmiyor. İşte yeni iddialar: Belediye olanaklarıyla kiralanarak 2 milyon liraya onarılan bina, Başkan Yardımcısı Abdullah Der tarafından düğün salonu yapıldı. İki meclis üyesi, belediyeye kiraladıkları binalarından büyük rant elde etti. Ataşehir'deki belediye kaynaklarının hortumlandığı vurgunun çarkları şöyle işledi: Ataşehir Belediye Başkanı CHP'li Battal İlgezdi, 2010'da Mustafa Kemal Mahallesi'nde kullanılmayan boş binayı yurt binası yapmak amacıyla kiraladı. Baştan sona yenilenmesi gereken binanın tadilatı belediyenin girişimleriyle işadamlarına yaptırıldı.

2 MİLYON LİRA MASRAF...

Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Der'in kardeşi Ali Der'in de ortağı olduğu binaya, 6 ay boyunca aylık 30 bin lira kira ödendi. Binanın yenileme işlemi tamamlandıktan sonra ise kız yurdu yapmaktan vazgeçildi. 2 milyon liralık masraf yapıldıktan sonra vazgeçilen proje sayesinde eski ve boş bina lüks ve yenilenmiş halde hizmete girmeyi bekledi. Bir süre sonra da 2 milyon liralık masraf ve ödenen 180 bin liralık kiranın ardından binanın düğün salonu yapılması kararlaştırıldı. Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Der'in çocukları kendi şirketlerini de buraya taşıdı. Belediye eliyle yenilenen binanın yeni işletmesi de Abdullah Der'in kardeşi Ali Der'in ortağı olduğu düğün salonu oldu. Düğün salonunun diğer ortaklarının da zabıta müdürü Gürsel Sarımaden ile meclis üyesi Tarkan Buztaş olduğu belirtiliyor. Ataşehir belediye meclis üyelerinin ilçedeki kârlı işleri bununla da sınırlı kalmadı. Meclis Üyesi Kenan Demir'in Küçükbakkalköy'deki binası belediye tarafından hasta konuk evi yapılmak üzere kiralandı. Aylık 12 bin lira kira bedeliyle Bahriye Üçok Hasta Bakım Evi olarak kiralanan bina, aktif olarak kullanılmamasına rağmen kira ödenmeye devam edildi.


MUHTARIN ÖNLENEMEZ YÜKSELİŞİ

Erzincanlı olan Abdullah Der, 2009'dan önce Esatpaşa Mahalle muhtarıydı. Aynı zamanda plastik pencere ticareti yapıyordu ama işleri pek yolunda gitmiyordu. Battal İlgezdi belediye başkanı olunca, Abdullah Der'i ulaşımdan sorumlu başkan yardımcısı yaptı. Der'e bağlı çalışan bazı şoförlerin, çok sayıda vukuat işledikleri, Başkan İlgezdi'ye muhalefet edenleri tehdit ettikleri, hatta bazı kişileri de dövdükleri belirtiliyor. C.T. adlı şoförün, son zamanlarda belediyede olay çıkarıp, Battal İlgezdi'yi de tehdit etmeye başladığı, bu yüzden işten atıldığı öğrenildi. Başkan Battal İlgezdi ile çalışmaya başladıktan sonra "bahtı açılan" Abdullah Der'in, Gamze İlgezdi'nin 12 dairesinin olduğu Buz Rezidans'ın karşısındaki Erguvan Gold sitesinde 1 milyon 200 bin TL değerinde dubleks dairesi olduğu ortaya çıktı. Şu anda Ataşehir'deki inşaatların plastik pencerelerıni yapan Der'in 2 oğlunun da belediyenin kirli çarkından faydalandıkları ve lüks arabalara bindikleri belirtiliyor.


OKYANUS MEDYASI CHP'NİN ATAŞEHİR VURGUNUNA SESİZ


CHP'li Ataşehir Belediyesi'nde yaşanan vurgun ve yolsuzluk SABAH başta olmak üzere pek çok gazetenin en önemli gündemi oldu. Öyle ki haberler İçişleri Bakanlığı'nı da harekete geçirdi ve bakanlık milyon dolarlık yolsuzluk iddiaları hakkında soruşturma başlattı. Çıkan haberleri görmezden gelerek gündemi sarsan iddialara gazetelerinde yer vermeyen Hürriyet, Zaman, Cumhuriyet, Sözcü, Bugün, Taraf ve Yurt gibi CHP ve Paralel Yapı'ya yakınlığıyla bilinen gazeteler önceki gün Battal İlgezdi'nin kendisi hakkında suç duyurusunda bulunmasını aynı ağızdan çıkmışçasına manşetlerine taşıyarak CHP'nin avukatlığını yaptı.


AVUKATLIĞA SOYUNDULAR

SABAH Battal İlgezdi'nin belediye başkanı olmasından sonra, eniştesi başta olmak üzere, kendisinin ve eşi Gamze İlgezdi'nin çevresinin gayrimenkul zengini olduğunu belgelerken Hürriyet, Zaman, Cumhuriyet, Sözcü, Bugün ve Taraf, Yurt gazetelerinde iddialarla ilgili bir paragraf dahi yer almadı. Okyanus medyası CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun kızının adının karıştığı rezidans skandalları hakkında yaptığı açıklamayla TBMM'ye kendisi ve aile fertleri hakkında mal varlıklarının incelenmesi için komisyon kurulması talebinde bulunmasını da yine manşetten gördü.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediye parasıyla zengin oldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz