Dev projeler Türkiye'ye heyecan ve güç katıyor

3. Havalimanı ve devam eden diğer dev projelerin bittiğinde Türkiye için iftihar vesilesi olacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunların hepsi Türkiye'ye başka heyecan, başka bir güç katıyor

Giriş Tarihi: 16.7.2015 09:53 Güncelleme Tarihi: 16.7.2015 10:56
Dev projeler Türkiye'ye heyecan ve güç katıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Cengiz, Mapa, Limak, Kolin ve Kalyon Ortak Girişimi" tarafından çalışmaları hızla devam eden İstanbul'un 3. Havalimanı şantiyesinde işçilerle iftar yaptı. Yemeğin ardından bir konuşma yapan Erdoğan, özetle şöyle dedi: Türkiye, geçtiğimiz 12 yılda sağladığı iftihar verici ilerleme sayesinde, dünya çapında projeleri hayata geçiren, dünyada kendinden söz ettiren bir ülke oldu. Bugün şantiyesinde birlikte olduğumuz yeni havalimanı inşaatı, bu projelerin en önemlilerinden biridir.


BÜTÜN YOLLARI GÖRDÜK: Buraya gelmeden önce arkadaşlarımla beraber helikopterle dolaştık. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü, Körfez Köprüsü'nü ve bütün yolları gördük. Gayet güzel bir şekilde devam ediyor. Havadan buraları görmek ve şantiyelerin büyüklüğünü havadan izlemek insana başka bir gurur onur veriyor.

BAŞKA BİR GÜÇ KATIYOR: 2018 yılının ilk çeyreğinde Türkiye'nin kazanacağı bu havalimanı bizim için dünyanın her yerinde bir iftihar vesilesi olacak. Tıpkı bir Marmaray gibi. Onun güneyinde yapılan lastikli sistemin, yani otomobillerin geçeceği çift katlı denizin altından tünel gibi. Bunların hepsi Türkiye'ye başka heyecan, başka bir güç katıyor.KANAL İSTANBUL: Benim için en önemli, heyecan veren projelerimizden biri de Kanal İstanbul. Bunu bitirdiğimizde İstanbul farklı bir cazibe merkezi haline gelecek, her yönüyle.

HAZMEDEMEYENLER VAR: Şu yatırımın maliyeti 12 milyar euro'yu bulacak, devlete KDV'si hariç 22 milyar euro gelir sağlayacak. Fakat bunu hazmedemeyenler var.

KARINCALAR DOLAŞIYOR: Helikopterle yukardan dolaşırken aşağıda baktık karıncalar dolaşıyor. Ne o karıncalar? İş makineleri, kamyonlar adeta bir karınca gibi gözüküyor. Yoğun bir gayret var. Bana verilen bilgilere göre, projede halen 5 bin 328 işçi ve 533 mühendis olmak üzere toplam 5 bin 861 kişi görev yapıyor. Bu sayının 30 bine kadar çıkacağı belirtiliyor. İşsizim diyen operatörlere, kamyon şoförlerine sesleniyorum. Vietnam'dan buraya şoför getirildi. Niye? Her şey olduğu halde, sigortası vesaire gelmiyorlar. Ondan sonra da işsizim diye dolaşıyorlar. Buyur işte iş burada var. Hadi gel. Maalesef yan gelip yatarak para kazanmaya alışanlar var. Terleyerek değil.

İKRAMİYE MÜJDESİ:
Bu yatırımın müteşebbislerine bir ricada bulundum. Ast üst hiç bir ayrım yapmaksızın her bir kardeşimize 2 bin 500 lira bu bayramda birer hediye verecekler. Ben 5 firmamıza da teşekkür ediyorum. Veren el alan elden her zaman üstündür. Verdikçe azalmaz çoğalır.


"DÜNYA İÇİN EZBER BOZACAK PROJE"
Ortak girişim adına konuşan Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul'un üçüncü havalimanının Türkiye'nin geleceğine açılan en önemli kapı olacağını söyledi. Özdemir, "Türkiye için değil dünya için ezber bozacak olan projemizin heyecanını yaşıyoruz.Projeyi bir an önce tamamlayarak yeni Türkiye vizyonunun vitrini olacak, İstanbul'u bir dünya markası yapacak bu büyük yatırımla ülkemizi dünya havacılık sektörünün merkezi haline getirmek için var gücümüzle hep beraber mücadele ediyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Körfez Geçiş Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve 3. Havalimanı inşaatlarını havadan inceledi, Başdanışmanı Binali Yıldırım ve yetkililerden brifing aldı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Dev projeler Türkiye'ye heyecan ve güç katıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz