Cumhurbaşkanı Erdoğan: “İslam coğrafyasının durumu sevincimizi gölgeliyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Irak, Suriye, Filistin, Yemen, Mısır, Libya ve Somali başta olmak üzere, tüm İslam coğrafyasında kardeşlerimizin içinde bulunduğu durum bizleri de derinden etkiliyor, sevincimizi gölgeliyor.”

Giriş Tarihi: 17.7.2015 11:56
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “İslam coğrafyasının durumu sevincimizi gölgeliyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda vatandaşların bayramını kutladı. Erdoğan, vatandaşlara trafik kurallarına uymaları çağrısında bulundu. Dünyanın pek çok yerinde Müslümanların bu bayrama da boynu bükük, yüreği yaralı, gözleri yaşlı girdiğini belirten Erdoğan, "Irak, Suriye, Filistin, Yemen, Mısır, Libya ve Somali başta olmak üzere, tüm İslam coğrafyasında kardeşlerimizin içinde bulunduğu durum bizleri de derinden etkiliyor, sevincimizi gölgeliyor. İnşallah, bu mübarek günler, kardeşlerimizin kurtuluşuna; tüm insanlığın huzur ve güven içinde geleceğe umutla bakabilmesine vesile olur" dedi.

Bu fedakarlığı göze almalıyız

Erdoğan, bayramın dünyada ve bölge de çok önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönemde idrak edildiğine dikkat çeken Erdoğan, şunları kaydetti: "Demokrasi, insan hakları, inançlara saygı gibi değerler, dünyanın pek çok yerinde adeta ayaklar altına alınıyor. Bu değerlere sahip çıkması gereken uluslararası kurumlar ve ülkeler, sergiledikleri çifte standartlı tutumla, kendi varlıklarını sorgulanır hale getirdiler. Filistin'de yıllardır süren zulme ve haksızlıklara, Irak'ta yüz binlerce insanın, Suriye'de son 4 yılda 300 binin üzerinde masumun ölümüne seyirci kalan Batı, kendi çıkarlarını korumak uğruna tüm dünyaya telkin ettiği ilkelere sırtını dönüyor. İşte böyle bir ortamda Türkiye, tarihinden, kültüründen, vicdanından aldığı güç ve sorumlulukla, hakkı, hakikati ve insani değerleri savunma konusunda tutarlı bir çizgi izlemenin çabası içinde. Bu duruşun elbette bize bir maliyeti var. Ama tarihe ve ecdada karşı sorumluluğumuz, millet olarak bu fedakârlığı göze almamızı zorunlu kılıyor."

Erdoğan bayram dolayısıyla dün akşam Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Bakir İzzetbegoviç, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Tunus Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid es-Sibsi ile telefonla görüştü.

ANNE VE BABASININ KABRİNİ ZİYARET ETTİ


Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Karacaahmet Mezarlığı'nda annesi Tenzile ve babası Ahmet Erdoğan ile kayınvalidesi Hayriye ve kayınpederi Cemal Gülbaran'ın kabirlerini ziyaret ederek dua etti.

Çamlıca Camii inşaatı sahasına gelerek incelemelerde bulunan Erdoğan, 1 saatlik ziyaretinde baret taktı, yetkililerden detaylı bilgi aldı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “İslam coğrafyasının durumu sevincimizi gölgeliyor”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz