İran'dan Sünnilere 'namaz yasağı'

İran Sünni lideri: İran Sünnilerin büyükşehirlerde Cuma ve Bayram namazını kılmasına izin vermiyor, Mevlana Abdülhamit: İran Sünnileri Sünni ve İranlıdır ve İran toprak bütünlüğünü savunurlar

Giriş Tarihi: 19.7.2015 12:26 Güncelleme Tarihi: 19.7.2015 12:37
İran'dan Sünnilere 'namaz yasağı'

İran Sünni lideri: İran Sünnilerin büyükşehirlerde Cuma ve Bayram namazını kılmasına izin vermiyor, Mevlana Abdülhamit: İran Sünnileri Sünni ve İranlıdır ve İran toprak bütünlüğünü savunurlar.

Ramazan Bayramı Namazı İran Sünnilerinin en büyük kentlerinden biri olan Zahidan'da Mevlana Abdülhamit tarafından yüz binlerce Müslüman'ın katılımıyla kıldırtıldı.

Sünni âlim İran'ın büyükşehirlerinde Sünnilerin Bayram Namazlarını ve Cuma Namazlarını kıldırmaya izin vermesini istedi ve devlet ve hükümetin içinde Sünnilere karşı olan aşırıcı Şiilerin İran'a zarar verdiğini söyledi.

Sular yükseldi, PKK'nın yolu kesildi

Abdülhamit Sünnilerin Tahran gibi büyükşehirlerde 200-300 kişilik cemaat namazı kılması için de izine tabi tutulmasını eleştirdi ve "İran Sünnileri Sünni ve İranlıdırlar, İran'ın toprak bütünlüğünü savunmak için canını feda etmeye hazırdırlar ama biz sayın dini lider ve cumhurbaşkanından Sünnilerin evlerinde ve mescitlerinde cemaat namazını kılmayı yasaklayan engelleyenlere karşı durmalarını istiyoruz. Sünniler özgürce Cuma ve Bayram Namazlarını kılabilmelidir" dedi.

Flaş iddia: DAEŞ Avrupa'nın göbeğinde üs kurdu

İranlı Sünni âlim Sünnilerin bakanlık, bakan yardımcılığı, genel müdür ve benzeri göreve getirilmemesini de eleştirdi ve İran cumhurbaşkanının seçimde verdiği vaatlerinde durmadığını söyledi.

İran'ın başkenti Tahran'da 1 milyonu aşkın Sünni'nin yaşadığı tahmin ediliyor. Başkentte Sünnilerin cami yapımına izin vermeyen İran, Sünnilerin kiralayıp mescide çevirdiği evleri de mühürlüyor ve cemaat namazı kılmalarına izin vermiyor.

Bu sebeplerden dolayı, İran'da Sünni müslümanlar bayram namazlarını kırsal kesimlerde kılmak zorunda kalıyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
İran'dan Sünnilere 'namaz yasağı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz