'PKK'nın içinde 4 bin Amerikalı var'

Biz Ümmetiz Platformu Koordinatörü Ayhan Altıntaş, "Amerika PKK'nın yanında hem havada, hem de karada savaşıyor. PKK'nın içinde 4 bin Amerikalı savaşçı var" dedi.

Giriş Tarihi: 20.7.2015 15:20
'PKK'nın içinde 4 bin Amerikalı var'

5yıl önce Arap Baharı sürecinde Suriye'de başlayan ayaklanmanın ardından bölgeye ilk giden insani yardım görevlileri arasında bulunan Biz Ümmetiz Platformu Koordinatörü Ayhan Altıntaş, hâlâ Suriye'deki insani yardım faaliyetlerine devam ediyor. Suriye'nin birçok bölgesinden haberdar olan ve çalışmalarda bulunan Altıntaş, Reyhanlı saldırısı sırasında Suriyelilere saldıran provokatörlere de karşı durmuş ve bu sırada dizinden satırla yaralanmıştı. Hakkında silah taciri şeklinde suçlamalarda da bulunulan Ayhan Altıntaş, Suriye'yi enine boyuna Yeni Akit'ten Hüseyin Kulaoğlu'yla konuştu:

Arap Baharı sürecinde başlayan Suriye'deki iç savaş 5 yıldır devam ediyor. Esed; Abidin, Kaddafi ve Mübarek gibi gitmedi. Peki ülkenin şu andaki durumu nedir?

- Suriye halkı, Arap Baharı süreciyle birlikte Esed'in de Abidin, Kaddafi ve Mübarek gibi devrileceğini düşündü. Ülkelerindeki zalimi devirmeyi ve bunun yerine yeni bir nizam kurabileceklerine inandılar. Suriyeliler kendi istekleri doğrultusunda Esed rejimine karşı savaşmaya başladılar. Daha sonra İran, Çin ve Rusya'nın Esed'in yanında olmasıyla birlikte Suriye halkı sadece rejime karşı değil, bir grup devlete karşı savaşmaya başladı.

Bununla beraber Suriye halkını destekleyen devletler de ortaya çıktı mı?

- Suriye halkını desteklemekten ziyade ülke vekalet savaşına dönüştü. Batı açısından buradaki temel amaç İsrail'in güvenliği konusudur. Bu noktada Esed gittikten sonra yerine gelecek hükümetin kim olacağı da önemlidir. Şu anda Amerika, Almanya ve Fransa gibi ülkeler, Suriye halkının yanındaymış gibi gözükse de diğer taraftan Esed'le, İran'la görüşmeler yapıyor.

BU SAVAŞ, TÜRKİYE'YE AKTARILACAK

Yani Suriye'de devletler desteklediği gruplar üzerinden mi birbirleriyle savaşıyor?

- İsrail'in güvenliği için Esed'den sonra yerine gelecek kişi önemlidir. İran, kendi çıkarlarını koruyacak birisinin gelmesini istiyor. Amerika ise İsrail'e saldırmayacak bir kişinin, yapının gelmesini istiyor. Yani şu anda Amerika, Suriye muhalefetinin yanında gibi gözükürken diğer taraftan da Esed rejiminin yanında olan İran'la birlikte hareket ediyor.

Türkiye bu noktada nerede?

- Zaten buradaki ana sorun Türkiye… Bu savaş, Türkiye'ye aktarılacak.

Yani Türkiye savaşa mı çekilmek isteniyor?

- Türkiye, kontrollü bir şekilde savaşın, kaosun içine sokulmak isteniyor. Osmanlı'dan kalan Mısır, Libya gibi büyük ülkeleri parçalamak, iç karışıklık çıkarmak istiyorlar. Yani Müslüman'ı Müslüman'a kırdırmaya yönelik bir çalışma var, aynısı Türkiye'ye de aktarılmak isteniyor.

TÜRKİYE'NİN GÜVENLİK KORİDORU AÇMASI ÇOK ZOR


Türkiye'nin Suriye'ye güvenlik koridoru açması konusu gündemde… Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Türkiye'nin karadan girmesi ilerde farklı sonuçlara sebep olabilir. Bunun yerine Türkiye sınırında sivilleri koruyacak hava savunma sahası oluşturulmalı veya Suriye'de muhaliflere hava savunma sistemi kurulmasına yardımcı olunması, Türkiye'nin karadan girmesinden daha mantıklı. Bu yüzden Türkiye'nin Suriye'ye güvenlik koridoru açması çok zor. Çünkü Türkiye Suriyeli muhaliflere destek veriyor. Amerika, muhaliflere destek veriyor gibi gözüküyor ama PKK'ya destek veriyor. PKK, Esed'den, İran'dan destek alıyor. Amerika, İran'la anlaşma imzalıyor. Şimdi böylesi bir denklemde Amerika-PKK işbirliğini iyi niyetli göremezsiniz. Şimdi Türkiye, IŞİD'e karşı mücadele ederken, PYD ile işbirliği yapmaya zorlandı ama bir anda IŞİD bulunduğu köylerden çekildi. Türkiye'nin 400 kilometre kadar sınır boyunda PKK devleti söz konusu oldu. Her ne kadar kanton denilse de PKK, kendisinden olmayan herkese baskı yapıyor ya da kendi hakimiyetinde olmayan insanları göçe zorluyor, demografik yapıyı değiştiriyor.

PKK DEVLETİ KURULACAK

Suriye'deki Kürt devleti kurulması olayını nasıl görüyorsunuz?

- Suriye'nin kuzeyinde bir Kürt devleti değil, PKK devleti kurulacak. Kürtlerin çoğu ayrı bir devlet kurulmasına karşı. Şu anda kantonların başında Türkiye'den Suriye'ye giden PKK'lılar var. Suriye'deki bütün organizasyonu bunlar yapıyor. Amerika ve İsrail, burada PKK üzerinden kontrollü bir devlet kurmak istiyor. Burada sadece Araplar ve Türkmenler göçe zorlanmıyor. PKK'nin hakimiyetini kabul etmeyen Kürtler de göçe zorlanıyor veya hapse atılıyor. Şu anda Türkiye sınırında kurulan PKK devleti, Amerika ile işbirliği yapıyor. PKK'nın içerisinde 4 binin üzerinde yabancı savaşçı var.

Nasıl yani…?

- Batı'dan gelen bu savaşçıların hayali Haçlı ordularını tekrar harekete geçirmek. Haçlı orduları yeniden harekete geçerse bunlar da dedelerinin intikamını alacağını düşünüyor. Bu kişiler sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarında bütün bunları anlatıyorlar. Amerika, PKK'ya destek için havadan IŞİD'in hedeflerini vuruyor. Karadan ise ilerleme talimatını kendi ekibine veriyor ve koordinasyon sağlanıyor. Yani Amerika'nın, sahada, PKK'nın içerisinde kendi askeri var. Havadan ve karadan bu koordinasyonu sağlıyor.

Suriye'de PKK, PYD veya Kürt kantonu kurulması Türkiye'nin zararına mı?

- PKK devletinin kurulmasının amacı gelecekte Türkiye'yi rahatsız etmektir. Türkiye, Suriyeli muhaliflere kapılarını açtı, lojistik destek sağladı. İran ve Suriye, Türkiye'nin yaptıklarının bedelini ödeyeceğini söyledi.

PKK'nın kantonların bir tanesi olan Lazkiye bölgesini Mihraç Ural yani DHKP-C, şu anda eğitim merkezi olarak kullanılıyor. Suriye'deki kaynakların söylediğine göre Lazkiye'de 8 bin DHKP-C'li eğitim aldı. Türkiye sınır boyu komple bir PKK kantonuna dönüştürüldüğü zaman burası Türkiye'nin düşmanı olan sol örgütlerin; beslenme, eğitim yuvası olacak. Sürekli Türkiye'yi rahatsız eden bir hal alacak. Türkiye bunu şu anda bloke etmezse ve Türkiye'ye gelen insanlar geri gönderilmezlerse burada uluslararası güçler isteklerine kavuşmuş olacaklar. Yani demografik yapıyı bozmuş olacaklar, Türkiye'yi de göçle boğmuş olacaklar.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) etkisi nasıl?

- SMDK normalde askeri ve sivil kurumların birleştirilmesi için kurulan bir yapıdır. İlk önce sadece sivil olarak kurulmuştu. Daha sonra asker ve sivil ayağı birleştirildi. Suriye'nin içerisinde 500'ün üzerinde grup olduğu için ve her biri de farklı düşündüğünden SMDK, Suriye halkının ve askerin beklentilerini yerine getiremedi. Bu yüzden Suriye halkının gözünde bir karşılığı yok. SMDK ve Türkmen Meclisi gibi kurumların Suriye halkının haklarını savunmasını isteriz ama maalesef bunların Suriye halkında bir karşılığı yok.

IŞİD, IRAK SAVAŞINDA DOĞDU


IŞİD nedir?

- IŞİD, Irak İslam Devleti olarak Irak savaşında doğdu. Daha sonra Suriye'ye geldiğinde meşruiyet olması için Irak Şam İslam Devleti olarak yoluna devam etti. IŞİD'in ana fikri kâfire karşı savaşmadan önce mürtede karşı savaşmaktır. IŞİD'i iki bölümde değerlendirmek gerekiyor. IŞİD sempatizanları, IŞİD'e sonradan katılanlar ve IŞİD'in üst yöneticileri. Şimdi IŞİD'in PYD ile yaptığı savaşa baktığınızda yoğun bir savaş süreci gözüküyor. Bu yoğun süreçten sonra IŞİD'e katılımlar artıyor. IŞİD'in Esed'le çarpışan noktası hemen hemen yok gibi ama IŞİD'in PYD ile çarpışmasıyla birlikte IŞİD'e katılan Özbek, Doğu Türkistanlı ve Çeçen gibi yabancı savaşçıların sayısında bir anda patlama yapıyor.

DHKP-C İLE PARALEL YAPI BERABER ÇALISIYOR


Reyhanlı saldırısı olduğunda siz de oradaydınız ve Suriyelileri korurken, dizinizden satırla yaralanmıştınız. Şimdi geriye dönüp baktığınız Reyhanlı saldırısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

- DHKP-C'nin Reyhanlı saldırısı sırasında medyada El Kaide'nin Reyhanlı'ya saldırdığı yönünde asparagas haberler yayınlandı. Reyhanlı saldırısı, DHKP-C ile Paralel Yapı'nın Hatay'daki ilişkilerini deşifre etti. Redhack'in daktilo kâğıtlarını paylaşması ve savcının dosyayı geç açması DHKP-C ile Paralel Yapı'nın beraber çalıştıklarını ortaya koyuyor. Dolayısıyla Hatay'daki emniyet ve istihbarat gibi kurumlar yeniden gözden geçirilmelidir.

Paralel Yapı'nın MİT TIR'larını durdurmasındaki bağlantısı nedir?

- MİT TIR'larındaki savcı ile Reyhanlı saldırılarındaki savcının aynı savcı olmasının bir tesadüf olmaması gerekiyor.

IŞİD, ESED'DEN DAHA ÇOK MUHALİFLERE ZARAR VERDİ


Bunun mantığı ne?

- Bunun mantığı PKK'yı sosyalist, komünist bir yapı görmeleri. PYD ile çatışması dünya kamuoyunda IŞİD'e daha fazla reklam yaptırıyor. Yani aslında Amerika ile çatışıyor. Bundan dolayı İslamcı olsun, olmasın Amerika karşıtlarını da yanına çekebiliyor.

Öte yandan; IŞİD'in mantalitesi Suriye'de savaşan diğer grupların mantalitesine uymuyor. IŞİD, Esed'den daha çok muhaliflere zarar verdi. Sadece Halep civarında öldürülen muhalif sayısı 5 binin üzerinde ve çok önemli komutanları öldürdü. İşte buradan bakarak IŞİD'in nasıl bir yapı olduğu zaten ortaya çıkıyor.

SİLAH TİCARETİ SUÇLAMASI ASILSIZ


Silah ticareti yaptığınıza yönelik şahsınız hakkında Cumhuriyet gazetesinde haber yapıldı. Bu konu nedir?

Nevşehir'de yapılan bir saldırıda kişilerin üzerinden çıktığı iddia edilen bir telefon kartı olduğu söyleniyor. Bu kart üzerinden konuşan birisinin daha sonra başka birisiyle yaptığı telefon görüşmelerinin olduğu söyleniyor. Bu görüşmelerin tarihleri de birbirinden farklı. Kes, kopyala, yapıştır yapılarak basına servis edilmiş. Tarihler, konular, olaylar birbirinden farklı. Biz Suriye'ye insani yardım yapıyoruz. Bu yaptığımız yardımları da basın, internet yoluyla kamuoyuna paylaşıyoruz. Yaptığımız işlerle alakasız olan birkaç konuyu birbirine bağlamışlar ve bizi silah ticareti yapmakla suçluyorlar. Bunlar asılsız.

Suriye'de ne tür insani yardım çalışmalarında bulunuyorsunuz?

Suriye'de ve Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan savaş mağdurlarına gıda, barınma, sağlık ve eğitim gibi farklı konularda insani yardımlarda bulunmaktayız. Halep içerisinde üç tane hastanemiz bulunmaktadır. Suriye'nin genelinde eğitim veren 52 okulu desteklemekteyiz. Çadırkentlerimizde 20 binin üzerinde insan barınmaktadır. Türkiye'deki gönüllülerden toplanan gıda, ilaç ve giyim eşyalarından oluşan yardımları, Suriye'nin farklı bölgelerindeki mazlum halka ulaştırıyoruz.

(Akit)

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
'PKK'nın içinde 4 bin Amerikalı var'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz