Demokrasimizi hedef aldılar

Türkiye'nin refahı ve demokrasisini hedef alan saldırıya karşı tüm topluma ve TBMM'deki siyasi partilere 'omuz omuza verelim' çağrısında bulunan Başbakan Davutoğlu, olaydan DAEŞ'in sorumlu olduğunu söyledi. Davutoğlu, vatandaşları sokağa dökmek isteyen çevreleri de uyardı

Giriş Tarihi: 21.7.2015 09:39 Güncelleme Tarihi: 21.7.2015 10:14
Demokrasimizi hedef aldılar

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde 31 vatandaşın hayatını kaybettiği saldırı kamuoyunda infiale yol açtı. Türkiye'nin demokrasisi ve refahını hedef alan saldırı karşısında herkesi omuz omuza vermeye çağıran Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Dört genel başkanın da bir araya gelerek ortak bir deklarasyona imza atmamız lazım. Ben bunu yapmaya hazırım" dedi. Davutoğlu saldırının hemen ardından Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e bölgeye gidip çalışmaları yerinde incelemeleri talimatını verdi. Aynı zamanda Başbakanlık'ta Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu başkanlığında kriz masası kuruldu. Davutoğlu, Çankaya'da düzenlediği basın toplantısında da şu mesajları verdi: "Olayın oluş seyri açık bir terör olayı ve büyük ihtimalle canlı bomba ile gerçekleşen vahşice, lanet ettiğimiz, sadece lanet etmekle kalmayıp sorumluların bulunup cezalandırılması iradesine sahip olduğumuz bir terör olayıyla karşı karşıyayız. Bu saldırı Türkiye'yedir. Türkiye'nin huzurunadır, demokrasisine, kamu düzenine ve halkın refahınadır."


PROVOKASYON UYARISI

"Halkımızı sokağa çıkmaya davet edenler, halkımızı provokatif haberlerle yeni çatışmalara sürüklemek isteyenler, bu terör örgütüyle işbirliği yapan çevrelerdir. Başka ülkelerde, DAEŞ'in Paris'te saldırısı söz konusu olduğunda nasıl bir birliktelik söz konusu olmuşsa ve kimse kimseyi suçlamadan, omuz omuza gelmişlerse burada da soruşturmalarımızın büyük oranda istikameti DAEŞ saldırısı yönünde olduğu için söylüyorum, bu saldırı karşısında da bütün bir toplumun, herkesin omuz omuza vermesi gereken bir andayız." Suruç'taki saldırıyla ilgili hükümet ve siyasi partilerden art arda sert açıklamalar geldi. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Suruç'taki alçak saldırıyı ve insanlıktan nasibini almayan alçakları kınıyorum" dedi. Akdoğan, "Türkiye'ye, milletimizin birlik ve beraberliğine, huzur ve barışa yönelen bu tür terörist saldırılar hiçbir şekilde amacına ulaşamayacaktır. Devlet ve hükümet olarak bunları boşa çıkaracağız. Hiçbir terörist saldırı Türkiye'yi dize getiremez. Sağduyu içinde bu kirli oyunu bozacağız" diye ekledi.

"HERKES KENETLENSİN"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay da, "Bu, Türkiye'ye karşı yapılmış hain saldırıdır, biz böyle görüyoruz" dedi. Atalay, şunları kaydetti: "Hükümetimiz en hızlı şekilde hareket ediyor, üç bakanımız hemen bölgeye gidiyor. İçişleri Bakanlığı teknik ekiplerini hemen olay yerine gönderdi. Başbakanlıkta kriz merkezi kuruldu. Gereken her çalışma yapılıyor. Ülkemizin birlik ve bütünlüğünü hedef alan bu terör saldırısı karşısında herkesi kenetlenmeye ve sağduyulu davranmaya çağırıyoruz. AK Parti olarak bu hain saldırıyı lanetliyor ve gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz."

CHP DE SURUÇ'A HEYET GÖNDERDİ


CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Suruç'taki hain saldırı yüreklerimizi yaktı. Gencecik evlatlarımızı kaybetmenin acısı tarifsiz... Terörü ve onu besleyenleri lanetliyorum!" dedi. CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu, Veli Ağbaba ve Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker'den oluşan heyet de Suruç'a gönderildi. CHP heyeti, saldırıya ilişkin incelemelerini raporlaştırarak Kılıçdaroğlu'na sunacak.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Demokrasimizi hedef aldılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz