Esas Holding'e Kartal kıyağı

CHP'li Kartal Belediye Başkanı Öz'ün çift oyu ile Sabancılara, kamu arazileri devredildi. Böylece 300 milyon TL'lik ranta imza atıldı

Giriş Tarihi: 21.7.2015 09:55
Esas Holding'e Kartal kıyağı

İstanbul Kartal'da CHP'li belediyenin yaptığı usulsüz imar planı değişikliği ile 10 dönümlü yeşil alan Şevket ve Ali Sabancı'nın sahibi olduğu Esas Holding'e devredildi. 300 milyon TL'lik rantın meclisten geçmesi ise ayrı bir skandala neden oldu. Bazı CHP'li meclis üyelerinin oyu ile 2 kez reddedilen planın kabul edilmesi için CHP'li Belediye Başkanı Altınok Öz'ün oyu çift sayıldı. Hayır oyu veren Belediye İmar Komisyonu Başkanı Şehir Plancısı Dila Damla Öner, Gürbüz Çiftçi ve Medet Kıskanç ise "ihraç" talebiyle İl Disiplin Komisyonu'na sevk edildi.

PARK VE YOLU DA İSTEDİ: Şevket ve Ali Sabancı'nın sahibi olduğu Esas Holding, Kartal Soğanlık mevkisindeki 26 dönümlük park alanı ile toplamda 4 farklı parseldeki arsalarını tek parselde toplamak için geçtiğimiz nisan ayında imar planı değişikliği başvurusu yaptı. Başvuruda kamuya ait yolun da holdinge satılmasını talep ett i.

İKİ KEZ REDDEDİLDİ: İlk plan tadilatı AK Partili meclis üyelerinin itirazı sonrası bazı değişikliklerle onaylanmasına karşın devreye holding avukatları girdi. Avukatlar belediye başkanına dilekçe verip karara itiraz etti. Holding yöneticilerinin belediyeye ziyaretleri sıklaştı. Plan holdingin istediği biçimde yeniden değiştirilip 1 Haziran'da meclise geldi. AK Parti'nin itirazlarına rağmen kabul edilen plan İmar Komisyonu'na havale edilirken 3 gün sonra yapılan ilk oylamada bazı CHP'li üyelerin de itirazıyla 19'a karşı 18 kabul oyu ile plan teklifi yine reddedildi.

BAŞKAN'IN OYU ÇİFT SAYILDI: İki defa meclise gelen plan tadilatı değişikliği üçüncü kez yine holdingin istediği değişikliklerle birlikte 7 Temmuz'da meclise geldi. Ancak oylamada 18 red 18 kabul oyu çıkınca devreye mevzuat sokularak Başkan Öz'ün oyu çift sayılarak plan tadilatı kabul edilmiş oldu.

300 MİLYON TL'LİK RANT: AK Partili Kartal Belediye Meclis Üyesi Mimar Yunus Fırat Aydın, oluşan rantın 300 milyon TL'yi geçtiğini söyledi.

HAYIR DİYEN CHP'LİLER DİSİPLİNE
Plan tadilatına ret oyu veren CHP'li üyeler ise CHP'li Belediye Başkanı Öz'ün hedefi oldu. Belediye İmar Komisyonu Başkanı Şehir Plancısı Dila Damla Öner, Gürbüz Çiftçi ve Medet Kıskanç "ihraç" talebiyle İl Disiplin Komisyonu'na sevk edildi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Esas Holding'e Kartal kıyağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz