ABD, Esed ve YPG ittifakı şaşırtmadı

AFP haber ajansının ‘Haseke’de ABD, Esad ve YPG üçlü ittifakla DAEŞ’e karşı birleşti’ bilgisini değerlendiren uzmanlar, ‘ABD’nin değişen Suriye politikası gözönüne alındığında bunun şaşırtıcı olmadığı’ yorumunda bulundu.

Giriş Tarihi: 22.7.2015 09:47
ABD, Esed ve YPG ittifakı şaşırtmadı

Şükran Beklim
AFP haber ajansının Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke'de ABD-Esad-YPG arasında bir ittifak olduğu haberini Star'a değerlendiren uzmanlar, ABD'nin Suriye politikasındaki değişimi gözönüne alındığında bunun şaşırtıcı olmadığını ve mümkün olduğunu söyledi.

Esad'dan tam destek

Esad rejiminin Suriye'de YPG'ye tam destek verdiğini söyleyen Emekli Büyükelçi Umut Özülker, "Esad, Suriye savaşı başladığından beri YPG'nin kendi bölgesinde hakimiyet kurmasına göz yumdu. Haseke'de birlikte omuz omuz savaştıkları noktasında kuşkuluyum ancak birbirleriyle savaşmama noktasında gayrı resmi mutabakatın olduğunu söyleyebiliriz" açıklamasında bulundu. ABD'nin ise Suriye'deki Esad rejimine karşı politikasının değiştiğini söyleyen Özülker, "ABD'nin ilk politikası Türkiye'nin destek verdiği 'Esad rejiminin mutlaka devrilmesi' yönündeydi. Ancak İran ve Rusya'nın mutlak destek verdiği Esad rejimine kaşı bu politikası zamanla değişti ve Rusya ile bilek güreşine girmek istemeyen ABD şuan 'DAEŞ önceliğimiz' diyor Esad gitmese de olur noktasında" şeklinde konuştu. YPG'nin Suriye'de ABD'nin hamisi rolünü üstlendiğine dikkat çeken Özülker, ABD'nin bölgedeki önceliğinin ise İsrail'in güvenliği olduğunu söyledi.

SETA İstanbul Direktörü Fahrettin Altun ise üçlü ittifak iddiasına ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Şaşırtıcı bir durum değil. YPG'nin Esad'la birlikte hareket ettiği bilinen bir gerçek. Ayrıca YPG'nin bölgede ABD'nin sopası ve silahlı gücü olduğu da açıkça biliniyor. DAEŞ'e ait mevziler bizatihi ABD tarafından YPG güçlerine veriliyor. YPG ise bölgede Esad'la karşı karşıya gelmemek için elinden geleni yapıyor. Muhalif gruplarla Esad'a karşı ortak mücadelen kaçan YPG'nin bu stratejisi kısa süreli bir kazanç sağlar ancak uzun vadede siyasi istikrarın sağlanması halinde pahalıya mal olur" dedi.

AFP haber ajansı Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke'de Esad rejimine bağlı güçler ile ve YPG arasında 'gayriresmi ittifak' kurulduğunu ve ABD liderliğindeki koalisyonun da bu ittfaka destek verdiğini yazmıştı. Habere göre, Haseke'de DAEŞ ile mücadele eden YPG, Suriye ordusundan destek aldı. Koalisyon güçleri ise hava saldırılarını Kürt bir aracı üzerinden rejimle koordinasyon içerisinde gerçekleştirdi.

Haseke YPG'ye geçti

Öte yandan YPG Sözcüsü Redur Halil, Reuters'a yaptığı açıklamada, şehrin savunmasının tamamıyla kendi ellerinde olduğunu belirtti. Haseke'nin bütün giriş çıkış yollarının kontrol altında alındığının vurgulandığı açıklamada, çok sayıda DAEŞ militanının çatışmalarda öldürüldüğü belirtildi.

ESAD CAN ALMAYA DOYMUYOR: 104 ÖLÜ

Suriye'de, Esad güçlerinin çeşitli kentlerde muhaliflerin denetimindeki yerlere havadan ve karadan düzenlediği saldırılarda en az 104 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada, rejim güçlerinin havadan ve karadan yönetim karşıtlarının kontrolündeki yerlere düzenlediği saldırılar sonucu Halep'te 42, başkent Şam'ın banliyölerinde 13, Dera'da 5, Hama, Lazkiye ve Deyru'z Zor'da birer olmak üzere 63 kişi yaşamını yitirdiği belirtildi. Ölenler arasında 5 çocuk ile 4 kadının da yer aldığı ifade edilen açıklamada, bir kişinin rejimin tutuklu merkezlerinde işkence sonucunda yaşamını yitirdiği vurgulandı. Öte yandan Suriye ordusunun Halep'te muhaliflerin denetiminde bulunan Mağayir Mahallesi'ne düzenlediği füze saldırısında ilk belirlemelere göre 15 kişinin öldüğü bildirildi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD, Esed ve YPG ittifakı şaşırtmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz