HDP'nin siyaseti kanla kirletmesine yeter

Başbakan Davutoğlu, "Siyaseti kanla kirlettiğiniz yeter" dediği HDP'ye seslendi: Milletimizin önünde silaha, teröre karşı olduğunuzu ilan edin, sonra da başkalarına ders vermeye kalkın

Giriş Tarihi: 22.7.2015 09:30
HDP'nin siyaseti kanla kirletmesine yeter

Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP'nin siyaseti kanla kirlettiğini söyledi. Davutoğlu dün canlı bomba saldırısında 32 kişinin yaşamını yitirdiği Şanlıurfa'da incelemelerde bulundu. Eşi Sare Davutoğlu ile birlikte yaralıları Balıklıgöl Devlet Hastanesi'nde ziyaret eden Davutoğlu, ardından Adıyaman'a geçerek önceki günkü çatışmada şehit düşen Uzman Onbaşı Müsellim Ünal için düzenlenen törene katıldı. Şanlıurfa ziyareti sırasında, akşam da Twitter üzerinden önemli açıklamalar yapan Davutoğlu, HDP'ye sert eleştiriler yöneltti:

TERÖRLE BAĞLARI ORTADA:
DAEŞ ve benzeri terör örgütleri asla hedeflerine ulaşamayacaklar. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da terörle mücadelede taviz vermeyeceğiz. Terör örgütleri ile bağları ortadayken gencecik bedenler üzerinden siyasi rant devşirmeye çalışanlara da sesleniyorum: Siyaseti kanla kirlettiğiniz yeter. Gidin milletimizin önünde her türlü silaha, teröre karşı olduğunuzu ilan edin, sonra başkalarına ders vermeye kalkın.

'TERÖRİST' DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ:
Bizim için terörün de teröristin de iyisi yok. Terör lanetinin dün olduğu gibi nerede gördüysek karşısında durduk, durmaya da devam edeceğiz. Biz elinde silahla, bombayla katliam yapanlara dün terörist dediğimiz gibi, bugün de demeye devam edeceğiz.

İSTİKRARSIZLIĞA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ:
Bölgemizde yaşanan kriz ve kaosa rağmen, Türkiye'nin istikrarsızlığa sürüklenmesine kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Türkiye olarak bugüne kadar pek çok kez buna benzer provokasyonlara maruz kaldık ve milletiğimizin sağduyusuyla kirli hesapları boşa çıkardık. Bugün de birlik ve beraberliğimize, huzur ve istikrarımıza kasteden bu provokasyonu milletimizin sağduyusuyla aşacağız.


SORUMLU KİMLER İSE GEREKEN YAPILACAK:
Grup Suruç'a yaklaşırken, güvenlik birimlerimiz tarafından gerekli aramalar yapılıyor. Arama esnasında, arananlar listesinde olmaları nedeniyle iki kişi gözaltına alınıyor. Daha sonra belediyenin kültür merkezine intikal ettiriliyorlar. Gelen talep üzerine belediye alanı olduğu için, ciddi bir arama yapılmıyor. Merkez de, etrafı 1 metre 20 santimlik bir duvar olan üzerinde de demir engeller bulunan korunaklı bir yer. Anlaşılan o ki bu katliam, bütün bu süreç içerisinde ya bir sızma ya da grup içerisinde kimliği teşhis edilemeyen bir canlı bomba tarafından gerçekleştirildi. Kimler bu olayda sorumlusu ise gereken her şey yapılacaktır.

TBMM'YE ORTAK AÇIKLAMA ÇAĞRISI :
Partilere çağrımı yineliyorum. Gelin ortak bir metinle teröre, kim yaparsa yapsın karşı çıkalım.

İLGİNÇ ZAMANLAMA
Başbakan Yardımcısı Numan kurtulmuş, Suruç'ta yaptığı açıklamada, "Zamanlaması itibariyle, dikkat çekici ve ilginç bir olaydır. Kimlikler ortaya çıktıkça da irtibatları, ne varsa bunların hepsi aydınlatılacaktır. Terörist insanlık düşmanıdır" dedi. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ise Twitter'daki açıklamasında "Terör vahşetine karşı örgütün, teröristin ve mağdurun kimliğine bakmadan aynı tepki gösterilmelidir. Ortak acı, ortak tavır, ortak hareket..." ifadesini kullandı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
HDP'nin siyaseti kanla kirletmesine yeter
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz