Kadın kılığında geldi, bilyalı bomba patlattı

32 kişinin öldüğü Şanlıurfa Suruç'taki terör saldırısının intihar bombacısı Adıyaman nüfusuna kayıtlı 20 yaşındaki Abdurrahman Alagöz çıktı. Saldırganın TNT patlayıcı, çelik bilye ve çivilerle bombanın tesirini artırmaya çalıştığı tespit edildi

Giriş Tarihi: 22.7.2015 10:01
Kadın kılığında geldi, bilyalı bomba patlattı

Şanlıurfa Suruç'ta 32 kişinin hayatını kaybettiği, saldırıyı gerçekleştiren intihar bombacısının kimliği belirlendi. Kafatasının yarısı ve kolu vücudundan ayrılmış halde bulunan bombacının, Adıyaman nüfusuna kayıtlı 20 yaşındaki Şeyh Abdurrahman Alagöz olduğu ortaya çıktı.

MAYIS AYINDA SURİYE'YE GİTTİ

Üniversiteyi terk ettiği öğrenilen Alagöz'ün mayısta Adıyaman'dan ayrılıp DAEŞ'e katılmak üzere Suriye'ye gittiği belirlendi. Ailesinin "örgüte katılmıştır" ihbarı üzerine "Terör Nitelikli Kayıp" olarak aranan Alagöz'ün örgüt kampında bomba eğitimi alıp geri döndüğü öğrenildi. Adıyaman Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü yarıda bırakan bombacının alana kadın kılığında girdiği değerlendirildi. Patlama esnasında bombacının tüm vücudunun imha olması ise bombanın bilyelerle güçlendirilmiş, parça tesirli ve tahrip gücü yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Bombacının TNT patlayıcı, çelik bilye ve çivilerle güçlendirilmiş bombayı vücuduna sardığı bunu kamufle etmek için de kadın kılığında alana giriş yaptığı değerlendirildi. Güvenlik güçleri, etkisinin bu kadar yüksek olmasından dolayı bombanın profesyonel bir ekip tarafından hazırlandığını belirledi.

MİTİNG SALDIRISIYLA AYNI...
Bombanın Diyarbakır'da 5 Haziran günü HDP mitinginde patlatılan patlayıcıyla aynı olduğu da belirlendi. Bombacının tek başına olmadığı en az bir gözcüyle birlikte hareket ettiği değerlendirildi. Alagöz'ün 5 Haziran'da HDP'nin Diyarbakır mitingine yönelik saldırıyı gerçekleştiren Orhan Gönder'le de irtibatlı olduğu değerlendirildi. Yetkililer iki bombacı arasındaki irtibatın örgüte ait kamplarda gördükleri eğitimler sırasında sağlanmış olabileceğini değerlendirdi. Ve bunlarla bağlantılı olabileceği değerlendirilen şüphelileri tespit etmek için soruşturmayı derinleştirdi.

KAMERA VAR, KAYIT YOK
Olay yerindeki kamera kayıtlarını inceleyen polis ilginç bir ayrıntıya ulaştı. Amara Kültür Merkezi'ne ait kameraların çalıştığı ancak kayıt yapmadığı belirlendi. Kamera kayıt cihazı olmadığı için olay anına ait görüntülerin kayıt altına alınamadığı öğrenildi. MİT ve Emniyet İstihbaratı'nın yaptığı çalışma sonucunda örgütün saldırı planlarıyla ilgili 30 Haziran'da emniyet birimlerinin uyarıldığı tespit edildi. "Gizli" kodlu uyarı notunun İstanbul, Ankara, Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay'ın da aralarında bulunduğu 34 İl Emniyet Müdürlüğüne gönderildiği kaydedildi. Kapsamlı bilgilere yer verilen notta, örgütün son dönemde ağır kayıplar vermesi üzerine Türkiye'de eylem yapmak için sınır illerindeki hücre evlerine "saldırı timleri" yerleştirdiği belirtildi. Uyarı notunda, DAEŞ üyelerinin Adana'daki NATO üssünü hedef yapmak üzere bölgede keşif yaptıkları kaydedildi.

İLÇEYE GİRİŞ ÇIKIŞLARA KONTROL
Soruşturma sürerken, dün Suruç'ta caddelerde güvenlik önlemlerinin en üst seviyeye çıkarıldığı görüldü. Cami minarelerine ve çerve binalara da keskin nişancılar yerleştirildi. İlçeye giriş ve çıkışlar kontrol altına alındı. Şüpheli araçlar durdurulup arama yapıldı. Suruç'ta patlamanın olduğu yerde toplanan deliller, incelenmek üzere Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Dairesi Başkanlığına gönderildi.

Sağlık Bakanlığı: Yaralı sayısı 29
Sağlık Bakanlığı, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde önceki 32 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırı sonrasında hastanelerde tedavi gören yaralı sayısının 29 olduğunu ve bunlardan 20'sinin yoğun bakım ünitesinde tedavi edildiğini açıkladı.

BOMBACI ABDURRAHMAN ALAGÖZ

'10 GÜN ÖNCE EVE GELDİ'


Saldırganın annesi Semüre Alagöz oğlunun ağabeyi ile birlikte 6 ay önce yurtdışına gittiğini, en son 10 gün önce eve gelip ortadan kaybolduğunu söyledi. Anne Alagöz "Ne iş yaptığını bilmiyorum" dedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadın kılığında geldi, bilyalı bomba patlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz