Bakan Çavuşoğlu: "Türkiye için tehdittir"

Dışişleri Bakanı , DAEŞ ve 'ya yapılan operasyonlar sonrası açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu İncirlik Üssü konusunda da önemli bilgiler paylaştı.

Giriş Tarihi: 25.7.2015 13:05
Bakan Çavuşoğlu: Türkiye için tehdittir

İşte Çavuşoğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

Suriye'deki tehdit ile birlikte farklı bir boyut kazandı. Biz terörle 40 yıldır mücadele eden bir ülkeyiz. Tecrübe sahibiyiz. Suruç'ta terörün acı yüzüyle tekrar karşılaştık. DEAŞ'ı Terör örgütü olarak görmüştür. Cumhubaşkanı ve çocuklarını dahi içine dahil eden algı operasyonunu kınıyoruz.

İlk kez 10 Ekim 2013'te terör örgütü listesine aldık. 1000'e yakın kişiyi örgüt bağlantısı nedeniyle gözaltına aldık. Yabancı savaşçılarla mücadeleye etkin katkıda bulunuyoruz. 1600'den fazla yabancıyı geri gönderdik. 1300'den fazla yabancının ülkeye girişini engelledik.

20 Temmuz sonrası oluşan gelişmeler DEAŞ tehdidinin bir kez daha ortaya koydu. ABD'ile işbirliğini önemsiyoruz ve DEAŞ ile mücadelede etkin olacağına inanıyoruz. Terör örgütü DEAŞ Türkiye için tehdittir. Mekanizmalar tereddütsüz şekilde harekete geçirilmiştir. Türkiye gerekli hamleleri yerine getirecektir.

ABD ile anlaşma çerçevesinde üsler insanlı ve insansız hava araçlarına açık olacaktır. Bölge ülkelerinin ve müttefiklerin katılacağı alanlar çerçevesinde çalışmalarımız devam edecektir. Eğit donatta olduğu gibi kararları ABD ile birlikte veriyoruz. Suriye'de güvenli bölgeyi ve uçuşa yasak bölgeyi savunuyoruz. Suriye'de oluşacak güvenli bölgelere mültecilerin yerleştirilmesi gerektiğini söyleyegeldik. DEAŞ'tan temizlenen bölgeler güvenli bölge olacak.

İncirlik üssü henüz açılmadı. DEAŞ'a ve 'ya karşı yürütülen operasyonlar kendi imkanlarımızla yapıldı.

Üsler kullanıma açıldıktan sonra, ABD ve bölge ülkelerine de açılacaksa kendi yabancı personeli de tabii ki gelecektir.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Çavuşoğlu: "Türkiye için tehdittir"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz