Bu anneler kadın değil miydi?

Arınç’ın sürekli laf atan milletvekiline, “Hanımefendi sus. Bir kadın olarak sus” demesini kadına hakaret sayan ve Arınç’ın özür dilemesini isteyen HDP’li Pervin Buldan’a kadın derneklerinden tepki geldi. STK temsilcileri Buldan’a, “Çocukları dağa kaçırılan anneler feryad ederken, HDP’li belediyeler de onları kovuyordu. O anneler kadın değil miydi? O zaman neden sesiniz çıkmadı” diye sordu.

Giriş Tarihi: 31.7.2015 10:37 Güncelleme Tarihi: 31.7.2015 11:15
Bu anneler kadın değil miydi?

TBMM Genel Kurulu'nda gürültü yaparak konuşmasını engelledikleri Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın "Hanımefendi sus. Bir kadın olarak sus" ifadelerini kadına hakaret olarak değerlendirip, özür bekleyen Milletvekili Pervin Buldan'a kadın derneklerinden tepki geldi. Türkiye Kadınlar Kültür ve Dayanışma Birliği (T-Kadbir) Genel Başkanı Ayşe Serap Şahiner, "Kadın haklarını ideolojik bir bakış açısıyla yorumlayarak kadınlar arasında ayrımcılık yapanlar, kadınların haklarını savunamaz" dedi.

DAĞA kaldırılanLAR KADIN DEĞİL Mİ?

Şahiner, "Sayın Arınç'ın hakaret maksadı taşımadığına inandığım ifadeleri üzerinden polemik yapmaya çalışan kadınların, kadın haklarından ne anladıklarını çok iyi biliyoruz. Sayın Buldan dağa kaldırılan, orada kadınlık onurunu kaybeden genç kızları da düşünüp onlar için de bir açıklama yapsa. Kadın hakları konusunda samimi olduklarına inanmıyorum. "Evladımı dağa götürme" diyerek eylem yapan Diyarbakırlı annelere etmedik hakaret bırakmadılar. Bir kadının mizacına, fıtratına uymayan işler yaptırılıyor, ellerine silah verilip militan yapılıyor. Bunları eleştiremeyenlerin kadın hakları üzerinden başkalarını eleştirmeye kalkmasını doğru bulmuyorum" dedi.

BAŞÖRTÜLÜLER KADIN DEĞİL MİYDİ?

Türkiye'de uzun yıllar başörtülü kadınlara karşı korkunç bir zulüm ve ayrımcılık yapıldığına dikkat çeken Şahiner, "Başörtülü kadınların özgürlük mücadelesinde bugün kadın hakları savunuculuğu yapan kesimleri hiç görmedik. Kadınlara değer verdiklerini göstermek için eşbaşkanlık modelini benimseyen kesimlerden hiç kimse, başörtülü kadınlara yönelik hakaret ve ayrımcılıkta meydanda yoktular. Ne Sayın Pervin Buldan gibiler ne de feminist kadınlar başörtüsü mücadelesinde kadınların yanında durdu, haklarını korudu. Başörtülüler kadın değil miydi?" şeklinde konuştu.

KÜRT KIZLARINI BÖYLE İSTİSMAR EDİYORLAR

'nın dağa kaldırarak militanlaştırdığı kadınlar, PKK yöneticilerine metreslik yapıyor. HDP milletvekili Pervin Buldan dağa kaldırılan, orada kadınlık onurunu kaybeden genç kızları da düşünüp onlar için de bir açıklama yapsa. Samimiyetini görürdük.

Akit

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu anneler kadın değil miydi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz