Emniyet binalarını gözetleyen 2 Suriyeli yakalandı

’da MİT ve emniyet binalarının fotoğraflarını çeken 2 Suriyeli yakalandı.

Giriş Tarihi: 3.8.2015 13:26 Güncelleme Tarihi: 3.8.2015 14:14
Emniyet binalarını gözetleyen 2 Suriyeli yakalandı

Son dönemde polis operasyonlarıyla büyük darbe alan 'in, ilk kez keşif çalışması yapan elemanları yakalandı. Hükümetin başlattığı operasyonlarla büyük darbe alan terör örgütü IŞİD'in, 'da eylem yapılmasını sağlamak amacıyla MİT ve Emniyet binalarına yönelik keşif çalışması yaptırdığı ortaya çıktı. Suruç eyleminin ardından hükümetin doğrudan hedef aldığı IŞİD'in arka arkaya gerçekleştirilen operasyonlarla ağır darbe almasına karşın yeni eylem planları üzerinde olduğu anlaşıldı.

Güvenlik güçlerini hedef aldığını açıklayan IŞİD'in, keşif çalışmaları için Şanlıurfa'ya iki kişi görevlendirdiği tespit edildi.

ŞÜPHELİ SURİYELİLİER GÖZALTINA ALINDI
Milliyet'in aldığı bilgiye göre, kent merkezindeki Yenişehir Polis Merkezi'nin önünde çevre güvenliği nöbeti tutan polis memuru, cadde üzerindeki bir üst geçitte bulunan iki kişinin, çevrenin fotoğraflarını çektiğini fark etti. Üst geçitteki kişilerin şüpheli hareketleri nedeniyle olay yerine giden polis, iki kişinin Suriye uyruklu olduğunu anladı.

Ellerindeki cep telefonlarıyla çevrenin görüntüsünü aldığı anlaşılan Beşşar H. ve Muhammed A.H. adlı iki Suriyeli, savcılık talimatıyla gözaltına alınarak Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldü. Şüpheliler barodan gelen avukat ve tercüman eşliğinde sorgulanırken, yine mahkeme kararıyla şüphelilere ait cep telefonlarındaki kayıtlarda inceleme yapıldı.

KENDİ FOTOĞRAFLARINI ÇEKİYORMUŞ GİBİ YAPTILAR
Cep telefonlarındaki fotoğrafların incelenmesinde, şüphelilerin kendi fotoğraflarını çekiyormuş gibi gösterip, arka plandaki Yenişehir Polis Merkezi, Polis Lojmanları ve MİT Bölge Başkanlığı'nın konumlarını tespit amacıyla binaları fotoğrafladıkları anlaşıldı.

DİKKAT ÇEKMEMEK İÇİN SAKALLARINI KESTİLER
Farklı açılardan çekildiği anlaşılan polis ve MİT binalarına ait fotoğrafların yanı sıra, şüphelilerin IŞİD ve El Nusra örgütü içinde yer aldıklarını gösteren fotoğraflar da bulundu. Örgüt içindeki fotoğraflarda "sakallı" olarak görülen şüphelilerin; yakalandıkları sırada "dikkat çekmemek" için sakalsız oldukları saptandı. Gelişme üzerine, Emniyet ve MİT'in ortak çalışmasıyla kentte soruşturma başlatıldı.

BELEDİYENİN İFTARINI DA FOTOĞRAFLADILAR
Cep telefonunda ayrıca, Şanlıurfa Belediyesi'nin geçen Ramazan'da düzenlediği iftar sofrasının görüntüleri bulundu. Yapılan araştırmalarda, Beşşar H. ile Muhammed A.H. adlı iki şüphelinin, fotoğrafları olası bir eylem için yer ve koordinat belirlemek amacıyla çektikleri değerlendirildi. Şüphelilerin, kendilerine yolcu süsü vermek amacıyla beraberinde valiz taşıdıkları anlaşıldı. Bulunan iftar sofrası görüntüsünün ise, iftar kurulan alanın aynı zamanda kentteki sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerce basın açıklaması, miting ve yürüyüş alanı olarak kullanıldığı ve kalabalık kitlelerin alana gelmesi nedeniyle eylem hedefi olarak belirlendiği görüşü ağırlık kazandı. Gizli yürütülen soruşturmayla mahkemeye çıkartılan şüpheliler Beşşar H. ile Muhammed A.H. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

ENSONHABER.COM

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Emniyet binalarını gözetleyen 2 Suriyeli yakalandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz