: ekonomisi erken seçimi kaldırabilecek güçte

Ekonomi Bakanı , koalisyon görüşmelerinin başarısız olması halinde erken seçim konusunun gündeme geleceğini ve bunun ülke ekonomisine zarar vermeyeceğini belirterek “Koalisyon hükümeti kurulmazsa, seçime giderse, Türkiye ekonomisi bunu çok başarılı bir şekilde yerine getirebilir” dedi.

Giriş Tarihi: 4.8.2015 13:30
Nihat Zeybekci: Türkiye ekonomisi erken seçimi kaldırabilecek güçte

Zeybekci, AK Parti Denizli İl Başkanlığı'nda basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Kimse endişe etmesin

Zeybekci "Büyük basın organlarının internet bölümlerinde gördüğüm kadarıyla 'Yine felaket telalığı, yine afet cığırtkanlığı, yine kaos pazarlamaları göreceğiz' gibi söylemler var. İşte derhal koalisyon, hatta şununla, şu kursun, yoksa yaklaşan dalgalar var. Ekonomik istikrarsızlık var. Yoksa kaos, yoksa kriz geliyor, ülke darmadağın olur, tuzla buz olur gibi söylemler var. Şunu unutmasınlar. 'de Türk özel sektörünün çok güçlü olduğu bir ekonomi yapısı var. Türkiye'de seçime yönelik bir alternatif ortaya çıkarsa, ekonominin devasal çarkları kendiliğinden dönmeye devam ediyor. Onun için kimse endişe etmesin. Koalisyon hükümeti kurulmazsa, Türkiye seçime giderse, Türkiye ekonomisi bunu çok başarılı bir şekilde yerine getirebilir" dedi.

2023 hedefleri sürüyor

Erken seçimden dolayı 2015'in kaybedilebileceğini ama 2016 ve 2023 hedeflerine daha güçlü gidileceğini hatırlatan Bakan , şunları söyledi: "Ekonomi seçimleri sevmez ama seçimler gereklidir. Seçimler demokrasinin farzıdır. Ama bizim ekonomimiz o kadar güçlüdür ki, erken seçimi ben bir tehdit olarak görmüyorum. Şuna söyleyenler olabilir, '2015'i kaybedebiliriz.' Kaybetmekten kasıtları ne ona bakmak lazım. Türkiye 2015'te büyümeye devam edecek. İşsizlik rakamı düşecek, cari açığı düşecek. Dünyadaki ekonomilerden daha iyi bir performans ortaya koyacak. Ama Türkiye 2015'te istediği rakamları hedefleri biraz altında yakalayacaksa ve 2015'teki kaybetmek buysa, 2016'yı 2023 sürecini kaybetmektense, 2015'te bir daha millete gitmenin fayda getireceğini sağlık getireceğin inanıyorum" dedi.,

ENDONEZYA İLE TÜRKİYE ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Endonezya-Türkiye İş Forumu'nda iş konseyi mutabakat zaptı imzalandı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Endonezya ve Türkiye'nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme yolundaki ortak hedefleri için katma değeri yüksek işbirliği yapmaları gerektiğini belirtti. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) yapılan açıklamaya göre, Endonezya-Türkiye İş Forumu, Jakarta'da gerçekleştirildi. Bakan Zeybekci, forumun açılışında yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki mevcut ekonomik ilişkilerin potansiyeline yakışır sonuçlar sergilemediğini belirterek, Türkiye ve Endonezya'nın ticari ortaklıklarını ve yatırım faaliyetlerini artırması gerektiğine işaret etti. Endonezya'nın Türkiye ile benzer ekonomik dinamikler sergilediğini anlatan Zeybekci, G20 üyesi olan iki ülkenin katma değeri yüksek mal ticareti yapmaları ve aralarındaki ticari dengeleri iyileştirmeleri gerektiğine değindi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Nihat Zeybekci: Türkiye ekonomisi erken seçimi kaldırabilecek güçte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz