Paralel’den suikast planını kapatma operasyonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’a yönelik suikast girişimine ilişkin yazışmaları haberleştiren Akşam ve Güneş gazetelerine Paralel Yapı’nın yargıdaki uzantıları tarafından 5 ayrı dava açıldı.

Giriş Tarihi: 9.8.2015 10:36 Güncelleme Tarihi: 9.8.2015 10:39
Paralel’den suikast planını kapatma operasyonu

Star, Akşam ve Güneş gazetelerinin, Paralel Devlet Yapılanması'nın (PDY) Twitter'daki tetikçilerinden 'Fuatavni' hesabını kullanan Emre Uslu ile CHP'li Umut Oran arasında geçen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'a yönelik suikast girişimine dair yazışmaların ortaya çıkması üzerine PDY harekete geçti. Paralel Yapı, yargı içindeki uzantıları ile suikast planı kapatmak için yargı teamüllerini altüst etmeye başladı. Bu kapsamda Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Parlakkılıç ve Savcı Mustafa Gökay, Akşam ve Güneş gazeteleri hakkında hakkında 5 ayrı dava açtı.

Savcı Parlakkılıç'ın hazırladığı iddianamenin temelini ise sosyal medyada Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti düşmanlığı yapan adli bilirkişi T. Koray Peksayar'ın hazırladığı rapor oluşturuyor. Peksayar raporunda, "Acemice delil üretilmiş" raporu verince savcı hukuku katletme pahasına "Algı oluşturuldu" diyerek söz konusu gazetelere dava açtı.

HSYK harekete geçmeli

Cumhiyet Savcısı Parlakkılıç'ın soruşturma safhasında iddiaları araştırmadığı da öğrenildi. Savcı, iddiaların kaynağını oluşturan ve merkezi ABD'de bulunan Twitter yetkilileri ile irtibata geçerek söz konusu yazışmaların doğru olup olmadığını sorması gerekirken, bunu yapmadı. Yine iddiaların odağındaki kişi olan Emre Uslu ile CHP Umut Oran'ın ifadesine de başvurulmadı. Hazırladığı iddianamede Paralel Yapı'nın sözcüsü gibi algı oluşturan savcı Hüseyin Parlakkılıç ile skandal iddianameyi kabul eden Bakırköy 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi hakkında HSYK'nın müfettiş görevlendirip inceleme yapması bekleniyor.

Dayanak taraflı bilişkişi raporu

Bakırköy Cumhuriyet Savcısı'nın hazırladığı akıl almaz ve hukukla hiçbir ilgisi olmayan suçlamaya dayanan raporu hazırlayan bilirkişi T. Koray Peksayar, twitterdaki skandal paylaşımlarıyla dikkat çekiyor. Görevi gereği tarafsız hareket etmesi gereken Peksayar'ın Twitter hesabından AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret eden tweetleri paylaştığı öğrenildi. Peksayar'ın 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'a diktatör' diyen bir gazetecinin twiti ile Gezi'deki provokasyonları öven bir twiti takipçileriyle paylaştığı belirtildi. Peksayar, yakalanan DAEŞ'lilerin AK Parti'li olduğu yalanını yazan bir gazetenin haberini ve AK Parti'nin miting alanlarındaki kalabalığı hazmedemeyen insanların hazırladığı görsellere ilişkin haberleri de sayfasından paylaştı. Bu kadar yanlı ve taraflı bir isimden sözde 'bağımsız' bilirkişi raporu alan savcının ne kadar 'tarafsız' olabileceği ise büyük bir tartışma konusu.

SÖZDE BİLİRKİŞİ TWİTTER HESABINDAKİ TWİTLERİ ANİDEN GİZLEDİ

Haber dolaşıma sokulduğu anda sözde bilirkişi T. Koray Peksayar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti aleyhine attığı twitlerin görülmemesi için twitlerini apar topar gizledi.

Ancak Peksayar'ın twitlerinin ortaya çıkmasını engelleyemedi.

Bilir kişinin attığı tweetlere bakın

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel’den suikast planını kapatma operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz