Tamam mı devam mı

AK Parti ile CHP heyetlerinin 35 saatlik istikşafi maratonu sonrası gözler bugün Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu arasında yapılacak görüşmeye çevrildi. Başbakan, önce Bakanlar Kurulu’nu toplayacak, ardından saat 18:00’de CHP Lideri ile biraraya gelecek. İki parti arasındaki derin görüş ayrılıklarının nasıl çözüleceği merak konusu

Giriş Tarihi: 10.8.2015 11:38 Güncelleme Tarihi: 10.8.2015 12:17
Tamam mı devam mı

İstikşafi görüşmelerini tamamlayan AK Parti ve CHP'de gözler bugün yapılacak kritik görüşmeye çevrildi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugün önce Bakanlar Kurulu toplayacak, ardından CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecek. Görüşmeleri yürüten heyetlerin başındaki Ömer Çelik ve Haluk Koç'un da bulunacağı toplantıda, uzlaşılamayan maddeler ele alınacak. Başbakan Davutoğlu, Kılıçdaroğlu'na "Nihai kararınız nedir?" diye soracak. İki liderin görüşmesinin, 10 Ağustos 2014'teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden tam bir yıl sonraya rastlaması ise dikkat çekti.

ADRES BAŞBAKANLIK KONUTU
Başbakanlık Resmi Konutu'nda gerçekleşecek görüşmede, Çelik ve Koç'la birlikte ön görüşmelerden çıkan sonuçlar değerlendirilecek. Toplantının Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu'nun ilk temasından oldukça uzun sürmesi bekleniyor. Saat 18.00'de başlayacak görüşmede liderler akşam yemeği de yiyecek. Süreçte gelinen aşamanın değerlendirilip üzerinde uzlaşılamayan maddelerin ele alınacağı toplantıda, AK Parti-CHP koalisyonunun kurulması için müzakere safhasına geçilip geçilmeyeceği kararlaştırılacak.

ÖNCE BAKANLAR KURULU
Başbakan, Kılıçdaroğlu ile görüşmeden önce kabineyi toplayacak. Bakanlar Kurulu tolantısının da ana gündemi koalisyon görüşmeleri olacak. Davutoğlu, cuma günü partisinin 'A Takımı'nı toplamış ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, parti politikaları açısından uzlaşılamayan noktaları masaya yatırmıştı. Kabine toplantısında da hükümet politikaları bakımından sorunlu başlıklar değerlendirilecek.

ANLAŞMAZLIK KONUSU ÇOK
Kritik görüşmede ele alınacak başlıklar arasında eğitim, ekonomi, dış politika, güvenlik konuları ön planda olacak. İki partinin özellikle Suriye ve Mısır başta olmak üzere dış politikadaki fikir ayrılıkları dikkat çekiyor. Eğitimde AK Parti '4+4+4' modelinin önemini vurgularken, CHP'nin '1+8+4' ısrarı diğer bir anlaşmazlık noktası olarak öne çıkıyor. Zira '1+8+4' modeli, imam hatip liselerinin orta kısımlarının kapatılması anlamına geliyor. Ekonomi başlığında ise 13 yıllık kazanımların heba edilmemesi gerektiğini vurgulayan AK Parti, CHP'nin bazı vaatlerinin 'uygulanabilir olmadığını' ifade ediyor. Yeni Anayasa ve darbe yasalarının değiştirilmesi konusunda iki parti de aynı görüşü paylaşmasına karşın, detaylarda görüş ayrılıkları ortaya çıkıyor.

KILIÇDAROĞLU'NA SORACAK
Bu başlıkların da aralarında olduğu birçok maddeyi tek tek Kılıçdaroğlu'na soracak olan Başbakan Davutoğlu, muhtemel birkoalisyonda CHP'nin nasıl bir duruş sergileyeceğini görmeye çalışacak. Alınacak cevaplar ışığında yeni bir değerlendirme yapılarak ya koalisyon müzakerelerine geçilecek ya da CHP ile koalisyon defteri kapanacak. Davutoğlu'nun, koalisyon müzakerelerine geçiş olmazsa MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin kapısını da son bir kez çalacağı ve son durumu değerlendireceği belirtiliyor. Eğer koalisyon imkanı ortadan kalkarsa, Davutoğlu'nun bu hafta görevi iade etmesi ve erken seçim için düğmeye basılması bekleniyor.

Süre daraldı
Hükümet kurma çalışmalarında süre daraldı. Meclis Başkanlık Divanı'nın oluşmasıyla işlemeye başlayan 45 günlük süre, 23 Ağustos'ta doluyor. Eğer bu süreçte hükümet kurulamaz ve Meclis'ten de seçim için bir tarih kararı çıkmazsa, gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın alacağı karara çevrilecek. Erdoğan, 'seçim yenileme' kararı verirse, 'seçim hükümeti' kurulacak. Bu uygulama, bugüne kadar hiç gerçekleşmedi. AK Parti'de öne çıkan görüş ise mevcut hükümet veya AK Parti'nin azınlık hükümeti ile seçime gidilmesi yönünde.

YENİŞAFAK

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Tamam mı devam mı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz