Şer ekseni çil yavrusu gibi dağıldı

İçeride ve dışarıda Türkiye karşıtı operasyonlara imza atan şer cephesinin bileşenleri, İran, Suriye, , Paralel yapı ve DAEŞ’e karşı atılan adımlar sonuç getirdi.

Giriş Tarihi: 13.8.2015 09:27
Şer ekseni çil yavrusu gibi dağıldı

Türkiye karşıtı koalisyonun ana unsurlarına yönelik Türkiye'nin aldığı önlemler, içeride ve dışarıda bu cephenin güç kaybetmesine neden oldu. Dışarıda İran, Suriye ve DAEŞ'ın, içeride ise dış destekli paralel ve 'nın yer aldığı eksene karşı mücadele eden Türkiye, PKK'ya yönelik operasyonlarıyla terör örgütünü dize getirmeyi başardı.

Paralel savcılar kaçtı

Ankara'nın paralel yapıya karşı izlediği politikayla da, paralel terör örgütüne üye savcılar ülkeden kaçmaktan başka çare bulamadılar. Haklarında yakalama kararı çıkarılan paralel yapı üyesi savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara, gece yarısı Türkiye'den apar topar kaçmak zorunda kaldılar.

İran istenmeyen ülke

İran, Türkiye karşıtı hamleleri nedeniyle Ankara tarafından ciddi bir şekilde uyarılırken, İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif Türkiye'ye gerçekleşmesi beklenen seyahatini ertelemek zorunda kaldı. Ankara'nın İran'da devam eden Türkiye karşıtı algı operasyonlarının son bulması çağrısına olumlu yanıt vermeyen Tahran, Zarif ziyaretinin Türkiye tarafından ertelenme talebini kabul etmek zorunda kaldı. Kendi halkına zulmederek yüzbinlerce kişinin ölümüne ve milyonlarca kişinin sığınmacı durumuna düşmesine yol açan Beşar Esad yönetiminin Türkiye'de örtülü operasyonlara kalkışma girişimlerine karşı yine uluslar arası zeminde Türkiye'nin attığı adımlarla önemli bir cevap verildi. Ayrıca uluslararası planda Rusya ve Çin'in Esad rejimine verdiği koşulsuz destek erozyona uğradı.

Güvenli bölge kazanımı

Türkiye, ile yaptığı görüşmelerin neticesinde Suriye'nin kuzeyinde fiili bir güvenli bölge konusunda önerilerini fiiliyata dönüştürmüş oldu. PKK uzantısı ise Türkiye'nin İncirlik üssü başta olmak üzere güneydeki bazı havaalanlarını açmasının ardından geri plana atıldı.

HDP'ye BM dersi

Son dönemde yaşanan gelişmelerle ilgili Star'ın sorularını yanıtlayan akademisyenler, Türkiye'nin attığı adımlarla Batı dünyasından önemli bir destek aldığına da dikkat çektiler. Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşin, HDP milletvekillerinin ve BM'yi Türkiye aleyhine harekete geçirme girşimlerinin ters teptiğine ve Türkiye'nin terörle mücadele operasyonlarına Batı'nın tam destek verdiğini söyledi. Caşin, Birleşmiş Milletler, NATO ve ABD'den Türkiye'nin terörle mücadelesine verilen desteğe dikkat çekti.

Daha fazla anlatılmalı

AK Parti milletvekili Prof. Dr. Talip Küçükcan da İran'ın Suriye üzerinden vekalet savaşı sürdürdüğü yorumunu yaptı. Küçükcan, iktidarı zayıflatmak üzere Gezi olaylarıyla başlayan, 17-25 Aralık ile devam eden Türkiye karşıtı operasyonlara şimdi Türkiye'nin DAEŞ'e destek verdiği iddialarıyla başlatılan algı operasyonunun da eklendiğine dikkat çekti. Talip Küçükcan, Türkiye'nin izlediği Suriye politikasını daha iyi anlatması gerektiğini söyledi.

Star.com.tr

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Şer ekseni çil yavrusu gibi dağıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz