Alet olmayın

Diyarbakır Silvan'da muhtarlardan ortak tepki geldi. "İlçedeki hendek ve barikatlara derhal son verin" diyen muhtarlar gençlere de "Oyuna alet olmayın" çağrısı yaptı

Giriş Tarihi: 17.8.2015 09:52 Güncelleme Tarihi: 17.8.2015 10:05
Alet olmayın

Bölge muhtarlarından tepki:

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde yaşanan terör olaylarına muhtarlar tepki gösterdi. Hükümet Konağı önünde toplanarak terörü kınayan köy ve mahalle muhtarları, ilçede yaşanan terör olaylarda provokatörlerin varlığına dikkati çekti. Muhtarlar Derneği Başkanı Murat Ateş grup adına yaptığı açıklamada ilçe halkına "oyuna gelmeyin" mesajını ileterek olaylara karışan gençlere şu sözlerle seslendi:

OYUNLARINA ALET OLMAYIN: Halkın katline ve kanına susamış savaş sevdalılarına 'dur' deyin, oyunlarına alet olmayın. Silvan halkını şer odakların deneme tahtası durumuna düşürecek hadiselere imkan vermeyin ve ülkede cirit atan provokatörlerin ekmeğine yağ sürecek davranışlara girmekten kaçının.

ARTIK YETER: Bugün bu çağrımızı yenileme ihtiyacını hissetmekte ve Silvan halkı adına çatışma içerisindeki bütün kesimlere, fark gözetmeksizin, silahların geri çekilmesini ve sorunların çözümünün söz, diyalog, muhabbet olacağını bir kez daha yüksek bir sesle ifade ediyor, artık yeter diyoruz.

HENDEKLER KAPATILSIN: Cadde ve sokaklarımızda kurulmuş barikatların, hendeklerin, hayatın günlük olağan akışını bozan tavır ve davranışların son bulması, ilçemizde vuku bulan bu hadiselerin silahsız ve çatışmasız bir şekilde bitmesi için üzerinde sorumluluk olan kamu yöneticilerimizin, siyasi parti ve teşkilat mensuplarının, kanaat önderlerinin bir araya gelerek şiddetsiz bir çözümü esas alan bir diyalog zemini oluşturmalarının elzem olduğunu düşünüyoruz.

PATLAYICI DÖŞEDİLER

Diyarbakır Silvan ilçesine bağlı Tekel, Mescit ve Selahattin mahallelerine girişi engellemek isteyen PKK'lı teröristler, cadde ve sokak aralarına hendek kazıp, bazı sokaklara da patlayıcı düzenek bıraktı. Düzeneklerin ucuna mutfak tüpü bağlayan teröristlerin, bazı ara sokaklara kum torbalarıyla barikat kurduğu da görüldü. Diğer taraftan yine Diyarbakır'ın Sur ilçesinde de bir adrese düzenlenen operasyonda çok sayıda mühimmat ele geçirildi. Operasyonda 27 molotofkokteyli, 10 el yapımı patlayıcı ve yasa dışı eylemlerde kullanılan çok sayıda malzeme ele geçirildi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Alet olmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz