Rusya yaptırımları Batıya 700 Milyar Dolara mal olacak

İngiltere merkezli düşünce kuruluşu Bow Group, Ukrayna krizi nedeni ile Rusya'ya uygulanan yaptırımların Batılı ülkelere 700 milyar dolara mâl olacağını açıkladı.

Giriş Tarihi: 17.8.2015 10:22
Rusya yaptırımları Batıya 700 Milyar Dolara mal olacak

İngiltere merkezli düşünce kuruluşu Bow Group, Ukrayna krizi nedeni ile Rusya'ya uygulanan yaptırımların Batılı ülkelere dolaylı etkileri ile birlikte 700 milyar dolara mâl olacağını açıkladı.

İŞTE HESAP

Hazırlanan rapora göre Rusya'ya yönelik yaptırımlar 120 milyar euro doğrudan kayba neden olacak. Dolaylı ekonomik zarar ise 326 milyar euro. Doğu Avrupa ve genel olarak tüm Avrupa'da yaptırımlar 2 milyon kişinin işsiz kalmasına sebep olacak.

AVRUPA'NIN KAYBI DAHA BÜYÜK

Rapora göre Rusya'nın AB ülkeleri bankalarına 147 milyar doları bulan borçları da yaptırımlar nedeni ile risk altında. İngiltere'nin uzun vadede Rusya'ya yönelik ihracat kaybı 8,6 milyar euro ve istihdam kaybı ise 119 bin işçi. ABD'nin orta vadede toplam ihracat riski ise 38 milyar doları bulacak.

"HERKESİ YAKACAK"

Bow Group Başkanı Ben Harris-Quinney, Neo-Liberal aktivistlerin yeterince tepki göstermediğini, yaptırımların İngiltere ve tüm Avrupa Birliği ülkelerine etkisinin büyük olacağını belirtti.

TELAFİSİ ZOR

İngiliz araştırmacı Küba ve İran'la yaşanan yumuşama dönemini örnek göstererek, ekonomik kaybın telafisinin zor olacağı uyarısında bulundu.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya yaptırımları Batıya 700 Milyar Dolara mal olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz