Varto'yu mahvetti Tezgâh tutmadı

Sözde özerklik için şehre inen eşkıya, 'yu mahvetti. Hendek açıp sokaklara bomba yerleştiren teröristler operasyon sonrası çareyi kırsala kaçmakta buldu

Giriş Tarihi: 18.8.2015 10:16 Güncelleme Tarihi: 18.8.2015 10:45
PKK Varto'yu mahvetti Tezgâh tutmadı

'da hain teröristler ilçeyi savaş alanına çevirdi. Adeta köstebek yuvasına dönen ilçede kaçan teröristler evleri ateşe verdi, dükkânların camlarını kırdı. Valilik, önemli ölçüde patlayıcı ve mühimmat ele geçirildiğini açıkladı. Geniş çaplı operasyonların başladığı Varto'da 16 Ağustos 08.30'da ilan edilen sokağa çıkma yasağı dün 05.00 itibariyle kaldırıldı. Operasyonlarda 4 'lının etkisiz hale getirildiği, 1 PKK'lının da sağ olarak yakalandığı açıklandı.

KÖYLÜYÜ CANLI KALKAN YAPTILAR: Öceki gün ilan edilen sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla, teröristlerin gerçekleştirmek istediği eylemin boyutu da ortaya çıktı. Köylerdeki vatandaşları ilçe merkezine getirerek canlı kalkan olarak kullanan ve güvenlik güçlerine ateş açan PKK'lı teröristler, Kulan bölgesinden ilçeye giriş yaparak saldırılarını gerçekleştirdiği belirlendi.

EVLERİ ATEŞE VERDİLER: Yaşanan çatışmalar nedeniyle birçok ev ve iş yerinde hasar oluştu. İlçeden kaçan teröristler evleri ateşe verdi, dükkânların camlarını kırdı. Sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla günlük hayat normale döndü.

BOMBALAR İMHA EDİLDİ: Muş Valisi Vedat Büyükersoy, yaşanan terör olaylarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Teröristlere yönelik operasyonun sokağa çıkma yasağı sonrasında başlatıldığını belirtti. Hendeklere yerleştirilen bombaların imhası için Van'dan ilçeye bomba imha aracı getirildiğini belirten vali, her biri 30-40 kilogram olan patlayıcıların imha edildiğini söyledi. Büyükersoy, sokağa çıkma yasağının sivillerin zarar görmemesi için alındığını ve operasyonlar sonrası dün 05.00 itibariyle kaldırıldığını açıklayıp şu bilgileri verdi:

CEPHANELİK ELE GEÇİRİLDİ: Operasyon esnasında yaklaşık 4 bin Kalaşnikof mermisi, 13 Kalaşnikof marka silah, 5 roketatar mühimmatı, 700 Bixi marka silaha ait mermi ve bir teneke dolusu M16 marka silaha ait mermi ele geçirildi.

4 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ: Bu olayların Varto ilçemizde devam etmesi, insanların bu ortamda yaşaması herhalde normal bir durum değildir. Bu anormal durumu ortadan kaldırmak için jandarmamız ve polisimiz müdahale etmiş ve gereğini yapmıştır. Bu çerçevede yapılan faaliyette 4 terörist etkisiz hale getirilmiş, 1 terörist ise canlı yakalanmıştır.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK Varto'yu mahvetti Tezgâh tutmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz