: baraj altında kalabilir

'li , erken seçimde MHP'nin oy oranlarıyla ilgili şaşırtıcı tahminlerde bulundu.

Giriş Tarihi: 24.8.2015 12:03 Güncelleme Tarihi: 24.8.2015 12:12
Sinan Oğan: MHP baraj altında kalabilir

24. Dönem Iğdır Milletvekili , erken seçimin sürprizlere gebe olduğunu söyledi. Oğan'a göre MHP 1999'daki sürprizi yakalayabilir. Ama yapamazsa da 2002'deki hezimeti yaşayabilir.

Türkiye büyük ihtimalle 1 Kasım'ad sandık başına gidiyor. Seçmen 5 ay arayla yeniden oy kullanacak. AK Parti'nin yeniden tek başına iktidara gelip gelemeyeceği merak konusu.

SİNAN OĞAN'DAN SÜRPRİZ AÇIKLAMA

İktidar partisinin ve MHP'den ne kadar oy alabileceği tartışılırken, 7 Haziran seçimleri öncesi MHP'den aday gösterilmeyen Oğan, erken seçim ve oy hesaplamalarına ilişkin çarpıcı öngörülerde bulundu.

Milliyet yazarı Tunca Bengin, bügünkü köşesinde Oğan'ın şaşırtıcı açıklamalarına yer verdi.

- Toplumu algılar yönetiyor. Bugün var olan algı, MHP'nin bir çok şeye karşı olduğu ve süreci doğru yönetemediği şeklinde. Bu da seçim sonuçlarını doğrudan etkileyebilecek bir durum...

- AKP doğrudan MHP'ye oynuyor. Herkes biliyorki AKP ne kadar uğraşırsa uğraşsın HDP'den bir puan alır, onun tekabül ettiği milletvekili sayısı da çok kayda değer değil. Ama kritik illerde MHP'ye oynadığı takdirde sonuç değişir.

- CHP'nin hedefinde bir kısım MHP oyları var. Koalisyon hükümeti kurma sürecinde bunun alt yapısını yaptı. Şimdi de bunun üzerine kurguluyor propagandasını.

HDP 10'UN ÜSTÜNDE AMA 13'ÜN ALTINDA OLUR

- PKK'nın eylemleri doğuda HDP'ye yarar. Çatışma devam ederse polisin rahat gezemediği bir sokakta seçmeni geçtim, aday gezebilir mi? Batıda radikal HDP'lilerin saflarını sıklaştırır, AKP'ye kızıp oy verenler açısından ise tersi olabilir. İkisi harmanladığında da HDP 10'un üstünde ama 13'ün altında olur. Bu da HDP'nin milletvekili sayısını etkilemez, ancak MHP'yi etkiler.

MHP'NİN İŞİ ZOR AMA BİR O KADAR DA KOLAY

- MHP'nin işi zor ama bir o kadar da kolay. MHP ve diğerleri şeklinde bir ayrıştırmayı gerçekleştirirse, ki bu büyük bir enerji, ciddi bir strateji ve kadrolar gerektiriyor. Bunu başarabilirse yani 1999'daki sürprizi yakalayabilir. Ama yapamazsa da 2002' deki hezimeti yaşayabilir.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinan Oğan: MHP baraj altında kalabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz