'in 'Baş-hacker'ı öldürüldü

'in baş-hacker'ı İngiltere vatandaşı Junaid Hussain, Rakka'ya düzenlenen hava saldırısında öldürüldü.

Giriş Tarihi: 27.8.2015 10:44 Güncelleme Tarihi: 27.8.2015 10:47
IŞİD'in 'Baş-hacker'ı öldürüldü

ve Avrupalı yetkililerin 'in en üst düzey bilgisayar uzmanı olarak değerlendirdiği İngiltere vatandaşı Junaid Hussain, Çarşamba günü Suriye'nin Rakka kentine düzenleden saldırıda öldürüldü. Hussein, son bir hafta içinde öldürülen ikinci üst düzey IŞİD üyesi oldu. Geçen hafta da ABD'nin hava operasyonunda IŞİD'in iki numarası öldürülmüştü.

Siber güvenlikle ilgili gelişmeleri takip eden CSO'nun haberine göre, Hussain, 2 yıl önce Suriye'ye gitti. 'Siber Halife' lakabıyla örgüt içinde nam salan Hussain, Ocak ayında ABD Savunma Bakanlığı'nın Twitter hesabını hack'leyen IŞİD ekibinin başındaydı.
Reuters'a konuşan bazı Amerikalı yetkililer hacker'ın öldürüldüğünü belirtirken, ABD istihbaratı uzmanları Hussain ve eşinin hâlâ ayakta olduğu iddiasında. Eski 'terörle mücadele' uzmanı ve George Washington Üniversitesi Öğretim Üyesi Seamus Hughes, bu tür ölüm haberlerini doğrulamanın mümkün olmadığını savunurken, "Tamamen kandırmaya yönelik bir girişim de olabilir" dedi.
Siber güvenlik uzmanları ise Hussain'in 'çok ciddi sorunlar çıkarabilecek bir tehdit' oluşturmadığı görüşünde. CrowdStrike güvenlik şirketincen Adam Meyers, "IŞİD'in saflarına eleman toplama, bilgisayar ağlarını çökertme ve kritik altyapılara zarar verdiği için birincil hedef konumunda" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD'in 'Baş-hacker'ı öldürüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz