İsrail: Türkiye ile normalleşme yakın

İsrail Dışişleri Direktörü Dore Gold, ülkesinin Türkiye ile ilişkilerini değerlendirdi. Gold, "Çok uzak olmayan bir tarihte ilişkilerin yeniden kurulacağı konusunda umutluyum' dedi

Giriş Tarihi: 29.8.2015 14:12
İsrail: Türkiye ile normalleşme yakın

Türkiye ile İsrail arasında bir süredir normalleşme sürecine giren ikili ilişkilere dair Tel Aviv yönetiminden önemli açıklamalar geldi. İsrail Dışişleri Direktörü Dore Gold, Ankara-Tel Aviv arasındaki ilişkiyi değerlendirdi. Ülkesinde yayımlanan Jerusalem Post gazetesine konuşan Gold, Türkiye ile iyi bir uzlaşma ortamının çok yakın sürede mümkün olacağını söyledi. Jerusalem Post muhabiri Gold'a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başında olduğu Türkiye ile ilişkilerin yeniden kurulup kurulamayacağını sordu. İsrail Dışişleri Direktörü de "Ülkelerin kendi çıkarlarına göre hareket ettiklerini düşünüyorum. Bence Türkiye ile İsrail'in örtüşen önemli çıkarları var" cevabını verdi. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin iyileşmesi noktasında umutlu olduğunu belirten Gold, bölgedeki durumun 2-3 yıl öncesine göre değiştiğini kaydetti. Gold ülkesinin Hamas ile gizli görüşmeler yaptığı yönünde çıkan haberleri ise reddetti.

ROMA'DA GÖRÜŞME

Jerusalem Post gazetesindeki haberde, Gold ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun geçen haziran ayında Roma'da görüşmesi de hatırlatıldı. Haberde ayrıca Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun danışmanlarından Yasin Aktay'ın geçen hafta Gazze basınına Türkiye ile İsrail ilişkilerinin yakın bir gelecekte yeniden düzeleceğinin mümkün olacağını söylediği aktarıldı. Türk Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç de İsrail ile ilişkilerin normalleşmesinin ancak İsrail'in gerekli adımları atması halinde gerçekleşecek bir durum olduğunu söylemişti.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail: Türkiye ile normalleşme yakın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz