Emniyet, 'nın mayın haritasının peşine düştü

Güvenlik birimlerine kurulan ölümcül tuzakların haritalandırıldığını değerlendiren Emniyet, mayın yerlerini belirlemeye çalışıyor.

Giriş Tarihi: 10.9.2015 12:12 Güncelleme Tarihi: 10.9.2015 12:13
Emniyet, PKK'nın mayın haritasının peşine düştü

Terör örgütü 'nın zırh delici roketatar, tanksavar ve uçaksavar gibi ağır silahlara sahip olduğu belirlendi.
Dağlıca ve Iğdır saldırıları sonrası Emniyet, PKK terör örgütünün mayın haritasının peşine düştü. PKK'nın bomba haritası hazırlayarak eylemlerini gerçekleştirdiği değerlendiriliren güvenlik birimleri, karayollarının hangi noktalarına bomba döşendiğini tespit etmeye çalışırken özellikle menfezler üzerinde yoğunlaştı.

ARAMA SONRASI TUZAK
Bazı menfezlere, güvenlik birimleri arama yaptıktan sonra PKK tarafından hızlıca bomba yerleştirildiği, güvenliğin sağlandığı düşünülen yollarda bu bombalar patlatılarak eylem gerçekleştirildiği öğrenildi. Güvenlik birimleri, aramaların sıklaştırılması için harekete geçti.

ZIRH DELİCİ ROKETATAR
Öte yandan PKK'nın Doğu ve Güneydoğu bölgesinde güvenlik birimlerine karşı zırh delici roketatar kullandığı belirlendi. PKK'nın, stokladığı silahlarla eylemlerini aralıksız sürdürdüğü, örgütün kullandığı bazı silahların 60 santim duvarı delebilecek güçte olduğu emniyet raporlarına yansıdı. Terör örgütü zırh delici roketatarın yanı sıra tanksavar ve uçaksavar türü ağır silahlara sahip. Eylemlerinde tonlarca güçlendirilmiş el yapımı bomba kullanan örgüt ayrıca Doçka, Kanas, RPG-7 Roketatar, BCK Fişeği, M-16, G-3, Kalaşnikof ile C3, C4, A4 patlayıcılara da sahip.

EŞ VE ÇOCUK KAÇIRMA

Terör örgütünün yoğun olduğu bölgelerde polis, telsizden anons geçerek "PKK eş ve çocuk kaçırma eylemlerine girebilir" uyarıları yapmaya başladı.

Daha önce gece saldıran PKK, yeni teknoloji ürünü silahlarıyla gündüz de ekiplere ateş açıyor. Güvenlik birimlerine mayınlı tuzaklarla saldıran PKK terör örgütü, patlama sonrası uzun namlulu silahlarla araçları tarıyor. Örgütün uzun namlulu silah kullanması ve kaçtığı bölgelere de tuzaklama yapması nedeniyle güvenlik birimleri örgüte sıcak takip yapamıyor. Hava gücünün saldırı sonrası bölgeye ulaşması zaman aldığı için örgüt elemanları bölgeden uzaklaşma şansı buluyor.

SİLAHLAR ATIŞA HAZIR
Bölgedeki güvenlik birimleri PKK terör örgütünün evlere de saldırı yapabileceği üzerinde duruyor. Uyurken de silahlarını yanlarından ayırmayan personelin, silahı atışa hazır durumda taşıdığı belirtildi. Zırh delici roketatar kullanılması nedeniyle personelin bölgede resmi araçlar yerine sivil araçları tercih ettiği öğrenildi.

(Habertürk)

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Emniyet, PKK'nın mayın haritasının peşine düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz