Cevdet Yılmaz'dan canlı yayında emeklilere büyük müjde!

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, emekli maaşlarına artış konusunda çalışma yaptıklarını belirterek, "Şimdi yeni yaklaşımımızla bin ile bin 100 lira arasındaki emekli maaşlarını bin 100'e tamamlama, bin 100'ün üstündekileri de yıllık bin 200 liralık ek seyyanen artıştan istifade ettirmek istiyoruz" dedi.

Giriş Tarihi: 14.9.2015 17:26
Cevdet Yılmaz'dan canlı yayında emeklilere büyük müjde!

Yılmaz, A Haber televizyonunda katıldığı bir programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Cevdet Yılmaz, "HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın silahların susması gerektiği" yönündeki açıklamalarına ilişkin soru üzerine, Demirtaş'ın açıklamalarına benzer başka açıklamalar da gördüklerini söyledi. Yılmaz, "Keşke bunlar, Suruç saldırısından sonra daha yüksek sesle söylenebilseydi. O tarihte Başbakanımız 'Bütün partiler bir araya gelelim, ortak bir tavır alalım' demişti. Orada maalesef çok farklı bir üslup kullanıldığını hep birlikte izlemiştik. Bugün biraz daha farklı bir yere gelmeleri olumlu bir durum ama burada da bir eksiklik var. O da şu, devlet ve terör örgütünü sanki eşit taraflarmış gibi görmek son derece yanlış. Devlet bütün vatandaşların devleti. Türküyle, Kürtüyle, Arabıyla, Lazıyla, Çerkeziyle meşru bir organizasyon. Bütün halkın emniyetini sağlamakla mükellef. Örgüt ise yasa dışı kendince belli bir siyasi gündemi olan ve terörü bunun için bir araç olarak kullanan bir yapı. Bu ikisini aynı kefeye koymak doğru bir yaklaşım değil. Bu çağrılar yapılacaksa önce örgüte karşı yapılmalı" şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, HDP'nin seçimlerde 80 milletvekili çıkardığını, Türkiye'de her türlü siyaset kanalının açık olduğunu belirterek, böyle bir ortamda silahın, terörün, şiddetin kullanılmasına herkesin ortak tepki koyması gerektiğinin altını çizdi. Hangi gerekçeyle olursa olsun, kim yaparsa yapsın, terörün lanetlenmesi ve dışlanması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, "Artık yeter demeliyiz. Burada da böyle devletle örgütü eşitler bir mantık içinde davranmayı doğru bulmuyorum. Devlet elbetteki görevini yapacak. Halkın emniyetini sağlamak bir devletin temel görevidir" dedi.

Hükümet olarak politikalarının çok net olduğunu, bir taraftan kamu düzenini ve vatandaşın emniyetini sağlayacaklarını, bir taraftan da demokratik kazanımları koruyacaklarını ifade eden Yılmaz, Türkiye'nin demokratikleşmeye devam edeceğini belirtti. Yılmaz, şunları kaydetti: "Terör veya benzeri herhangi bir etki bizi bu yolumuzdan da alıkoyamayacak. Burada da muhatabımız bütün toplumdur, 78 milyondur. Türkiye her geçen yıl daha demokratik bir ülke, daha güçlü ve daha müreffeh bir ülke haline gelmeye devam edecek. Bu amaçlarımızdan da hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğiz. Ama bunun muhatabı örgüt falan değildir, bunun muhatabı bütün toplumumuzdur. Demokrasiyi daha ileriye taşımak, terör olsun olmasın, hepimizin temel görevidir, ödevidir, yapmamız gereken bir husustur. Demokratik rekabet içerisinde siyaset yaparak, bunu hep birlikte başarmak durumundayız. Bütün siyasi partiler ve bütün sivil toplum kuruluşları, görüşleri ne olursa olsun, teröre karşı ortak bir tavır koyması gerekiyor."

- Emeklilere zam müjdesi

Emekli aylıklarına zam olup olmayacağına dair bir soru üzerine de Yılmaz, seçimlerden önce bir düzenleme yaptıklarını, bu düzenlemeye göre bin liranın altındaki emekli maaşlarına seyyanen yılda bin 200 liraya denk gelen ilave artış yaptıklarına dikkati çekti. Yılmaz, bin ile bin 100 lira arasındaki emekli maaşlarını bin 100 liraya tamamladıklarını belirterek, şöyle konuştu: "Bin 100'ün üstü de normal artıştan istifade etmişti. Şimdi yeni yaklaşımımızla bin ile bin 100 lira arasındaki emekli maaşlarını bin 100'e tamamlama, bin 100'ün üstündekileri de yıllık bin 200 liralık ek seyyanen artıştan istifade ettirmek istiyoruz. Bununla ilgili bir düzenleme gerekiyor. Meclisimiz açıldıktan sonra seçimlerden sonra bu düzenlemeler yapılıp gereği ortaya konacaktır. Bunun elbette getireceği bir yük var. Ama bu da hazırlayacağımız bütçe içinde hesabı kitabı yapılacak bir yük. Bunun getireceği faydalar da var bir taraftan. Makro dengelerimizi bozmadan ama vatandaşımıza, emeklimize hakettiği refahı, imkanlarımızı sonuna kadar zorlayarak sağlama gayretimizi devam ettireceğiz."

"Bütün emeklilere bir zam yapılıyor mu, bunun hayata geçişi seçimlerden sonra mı olacak" sorusuna ilişkin de "Evet, seçimlerden sonra" yanıtını veren Yılmaz, Meclis çalışmaya başladıktan sonra muhtemelen ilk yapacakları işlerden biri olacağını söyledi. Yılmaz, bu çalışmaya ilişkin vaatlerin AK Parti seçim beyannamesinin ekonomi bölümünde yer alacağını bildirdi.

Yılmaz, kurlarda yaşanan hareketliliğe dair bir soru üzerine Türkiye'nin serbest kur rejimi uyguladığını anımsattı. Dünyada ekonominin çalkantılı bir dönemden geçtiğini ifade eden Yılmaz, "Bir taraftan Amerikan Merkez Bankasının (Fed) faiz yükseltme tartışmaları, diğer taraftan Çin'de ekonomik büyümenin yavaşlaması, gelişmekte olan dünyanın deviniminin bozulması... Bütün bu etkilerle kurda bir hareketlilik, finansal piyasalarda bir hareketlilik görüyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin temel olarak serbest kur politikasını devam ettirmesinin yanında Merkez Bankasının da söz konusu etkileri en aza indirmek için çaba gösterdiğini kaydeden Yılmaz, bir açıdan bakıldığında serbest kur rejiminin Türkiye'nin şoklara dayanıklılığını artırdığının altını çizdi.

Yılmaz, kurdaki artışın bazı ürünlerin fiyatlarını artırdığının belirtilmesi üzerine, bunun tek seferlik bir enflasyonist etkiye sahip olduğunu belirtti. Kurdaki artışların fiyatlara belli oranda yansıdığına işaret eden Yılmaz, "Bu yıl zaten enflasyonumuzun beklenenden biraz daha yüksek çıkmasının en temel gerekçesi bu ama bu, enflasyondaki görünümümüzü çok fazla bozmuyor. Merkez Bankamızın en son ilan ettiği yüzde 6,9 ama son dönemlerdeki gelişmelere göre herhalde bir miktar daha yukarı yönlü revize edecektir diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

- "Gelişmekte olan ülkeler biraz daha daha zorlu bir sürece giriyor"

Fed'den gelecek olası bir faiz artırımı kararının Türkiye'yi nasıl etkileyeceğinin sorulması üzerine Yılmaz, 2006 yılından bu yana Fed'in faizleri artırmadığını, bunun son dönemlerde konuşulduğunu anımsattı. Faiz artırımının zamanı ve oranını kimsenin kestiremediğini dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti: "Bu yeni dönem büyük oranda satın alınmış durumda ama bir taraftan da ABD'deki otoritelerin de dünyadaki gelişmelerle ilgili bazı endişeleri var. 'Acaba, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki görünüm dikkate alınarak, bir süre daha ertelenmeli mi?' diye birtakım tartışmalar da yapılıyor. Biz bu tartışmalara uzunca bir süredir hazırlanıyoruz. Bunun anlamı şu, dünyadan döviz, sermaye ABD'ye doğru akacak demektir. Gelişmekte olan ülkeler biraz daha zorlu bir sürece giriyorlar. Buna iki yönlü hazırlanıyoruz. Birincisi dışarıdan ihtiyaç duyduğumuz sermayeyi düşürmek, cari açığımızı azaltmak, tasarruf oranlarımızı artırarak iç tasarruflarımızı dış dünyanın tasarruflarına olan ilgimizi azaltmak. İkincisi ise yapısal reformlarımızla Türkiye'nin yerli üretim kapasitesini yükselterek, cazibemizi artırarak, iş ve yatırım ortamımızı da geliştirerek daha köklü bir şekilde bu sorunun çözümünü sağlamak."

- "Verilmiş bir karar yok"

Yılmaz, kredi kartlarına yönelik taksit sınırlamasının esnetilebileceğine ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine, "Bu konuda henüz verilmiş bir karar yok. BDDK'nın kendi içinde yaptığı bazı çalışmalar var ama bizim Finansal İstikrar Komitemiz var. Burada bütün finansal kurumlarımız var. Onu önümüzdeki günlerde toplayacağım. O toplantıda başka konuların yanı sıra bu konuyu da ele alıp değerlendireceğiz. O şekilde bir karar vermiş olacağız" diye konuştu.

Cevdet Yılmaz, konuya ilişkin kararın seçim öncesinde alınacağını bildirdi.

- "Yılı yüzde 3 büyümeyle tamamlayabiliriz"

Türkiye'nin yılın 2. çeyreğine ilişkin yüzde 3,8'lik büyüme performansını da değerlendiren Yılmaz, kaydedilen büyümenin azımsanmaması gerektiğini ifade etti.

Yılmaz, 2015 genelindeki büyüme trendiyle ilgili ise "Şu an itibarıyla görünen, bu yılı yüzde 3 civarında bir büyümeyle tamamlayabileceğimizi öngörüyoruz. Bu, bugünkü şartlar altında önemli bir performans" değerlendirmesinde bulundu.

- "Borsada İslami endeks oluşturma çalışmaları olumlu"

Borsa İstanbul Başkanı Talat Ulussever'in "tüm borsa faaliyetlerinin İslami kurallara daha uygun bir yapıda yeniden oluşturulacağı bir mekanizma geliştirilmesi gerektiği" şeklindeki açıklamalarının anımsatılması üzerine Yılmaz, bu konunun İSEDAK kapsamından da ele alındığını söyledi.

Borsa İstanbul'un da konuyla ilgili çalışmalar yürüttüğünü belirten Yılmaz, "Burada borsanın tamamını kastettiğini zannetmiyorum. Burada bu kurallara uygun bir endeks oluşturup, bu şekilde yatırım yapmak isteyenlere yeni imkan oluşturma anlamında olumlu bir çalışma olarak görüyorum" ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Cevdet Yılmaz'dan canlı yayında emeklilere büyük müjde!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz