Terör kurbanlık fiyatlarını arttırdı

Doğu'da son zamanlarda artan terör olayları nedeniyle kurbanlık fiyatlarında da artış yaşandı.

Giriş Tarihi: 14.9.2015 12:49
Terör kurbanlık fiyatlarını arttırdı

Doğu'da devam eden terör olaylarından dolayı kurbanlık hayvanların gelmemesi ve girdi fiyatlarının yüksek olması nedeniyle kurbanlık fiyatlarında artış yaşandı.

FİYATLAR ARTTI
Manisa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırlıoğlu, son üç yıldır canlı hayvanların kilosunun 13-14 liradan satılırken bu yıl 17-18 liraya yükseldiğini söyledi. Bu da hayvan başına yaklaşık 2 bin lira zam yapıldığı anlamına geliyor.

CANLI HAYVAN BORSASINDA HAREKETLİLİK
Kurban bayramına sayılı günler kala vatandaş ve hayvan üreticileri canlı hayvan borsalarını doldurmaya başladı. Manisa'da her yıl kurulan canlı hayvan borsasında da hareketlilik arttı.

"HAYVAN SEVKİYATI DURDU"
Doğu'daki terör olaylarından dolayı yeterince hayvan gelmediğini ifade eden Kırlıoğlu, "Doğu'da terör olayları nedeniyle hayvan sevkiyatları durdu. bu nedenle pek kurbanlık hayvan gelmedi. Biraz daha zaman var. Fiyatlar çok aşırı değil. Kırmızı et kilosu büyükbaşta 17-18, küçükbaş da ise 15 lira civarında. Bakanlığımızda üreticiyi korudu. Kurban Bayramı göz önüne alınarak yurtdışından hayvan getirilmedi. Son üç dört yılda canlı hayvan kilosu 13-14 lira idi. Bu yıl kırmızı etteki bazı sıkıntılardan dolayı artmış oldu" diye konuştu.

MALİYETLER YÜKSEK
Fiyatların çok yüksek olmadığını savunan Kırlıoğlu, girdi fiyatlarına dikkat çekti. Kırlıoğlu, "Maliyetlerimiz çok yüksek. Meracılık çok kısıtlı olduğu için yem ağırlıklı ahır besiciliği yapıyoruz. Bir çuval yemi 48-50 liraya alıyoruz. Avrupa ülkelerindeki iklim şartları bizde yok. Bu da bizi zorluyor" dedi.

Bu yıl saman ithalatının olmamasına sevindiklerini açıklayan Kırlıoğlu, "Samanda bolluk yaşandı. İthalat yok. Hatta fazlalık var. Hiçbir şekilde dışarıdan saman girmedi" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör kurbanlık fiyatlarını arttırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz