AB liderleri 23 Eylül'de toplanıyor

AB liderlerinin 23 Eylül'de sığınmacı krizini görüşmek üzere acil bir zirve kapsamında bir araya gelmesi planlanıyor.

Giriş Tarihi: 18.9.2015 11:04 Güncelleme Tarihi: 18.9.2015 15:10
AB liderleri 23 Eylül'de toplanıyor

Talep AB Konseyi Başkanı Tusk'tan geldi. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB liderlerini gelecek çarşamba günü sığınmacı sorunu ve 120 bin sığınmacının blok içerisinde dağıtılması planını tartışmak üzere olağanüstü zirveye çağırdı.

23 EYLÜL'DE ZİRVE DÜZENLENECEK
Tusk, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 23 Eylül'de sığınmacı kriziyle nasıl başa çıkılacağını görüşmek amacıyla bir zirve düzenleyeceğini bildirdi.

AB içişleri bakanları pazartesi günü çoğu Irak ve Suriye'den gelen sığınmacıların dağılımı konusunda bir kota sistemi belirlenmesinde başarılı olamamıştı.

ZORUNLU KOTA UYGULAMASINA KARŞI ÇIKIYORLAR
Macaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Romanya ve Polonya gibi AB'ye 10 yıl önce üye olan ülkeler zorunlu kota uygulamasına karşı çıkıyor. Bu uygulamanın Avrupa'ya daha fazla sığınmacıyı çekeceğini ve kapsamlı göçe alışkın olmayan toplumlarına zarar vereceğini savunuyorlar.

Sığınmacıların çoğunun sınırlarına Yunanistan üzerinden AB'ye girerek vardığını kaydeden Macaristan yetkilileri, bu nedenle bir sınır ülkesi muamelesi görmemeleri gerektiğini savunuyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
AB liderleri 23 Eylül'de toplanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz