Macar polisi mülteci çocuğu kör etti

Macaristan'da polis Suriyeli mültecilere müdahale etti. Dehşetin boyutu Uluslararası Af Örgütü'nün açıklamasıyla ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 18.9.2015 10:47
Macar polisi mülteci çocuğu kör etti

luslararası Af Örgütü, mültecilerin tel örgülere ilerlemesi üzerine Macar polisinin dördü çocuk en az dokuz kişiyi ailelerinden ayırdığını bildirdi. Örgüte göre, müdahale sırasında 7 çocuk yaralandı, çocuklardan biri kör oldu.

"ÇOCUKLARI AİLELERİNE TESLİM ETSİNLER"
İngiliz Guardian gazetesinde yer alan habere göre Macaristan-Sırbistan sınırındaki Af Örgütü yetkilisi Tirana Hassan, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Aileler umutsuzca çocuklarına kavuşmayı bekliyor. Travmatik yolculuğu ve sınır tellerindeki polisin müdahalesini yaşayan çocuklar şimdi de ailelerinden ayrılar, güvende hissetmiyorlar. Macar yetkililer bir an önce bu çocukları ailelerine teslim etmeli."

Hassan, çocukların sınıra yakın bir kontrol merkezine götürülmüş olabileceğini kaydetti.

"ELİNİ TUTUYORDUM ALIP GÖTÜRDÜLER"
Af Örgütü'ne konuşan 8 yaşındaki bir çocuğun babası, "Oğlumun elini tutuyordum, onu alıp götürdüler. Götürdüklerinden beri ayrıyız" dedi.

Örgüt yetkilileri ise iki kişinin de 6 ve 8 yaşlarında iki çocuğu aradıklarını kaydetti, görgü tanıklarının Macar polisini bir anne ve çocuğunu uzaklaştırırken gördüklerini belirtti.

BM: "KABUL EDİLEMEZ"
BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da Macar polisinin mültecileri sınırdan uzaklaştırmak için gözyaşartıcı gaz ve basınçlı su kullanmasının kendisini şoke ettiğini söyledi.

Genel Sekreter, mültecilere bu tür bir muamelenin "kabul edilemez" olduğunu vurguladı. Sınırlarını kapatan Macaristan'da yeni yürürlüğe giren yasaya göre göçmenlerin geçişi veya dikenli tel örgülere zarar verilmesi yasadışı sayılıyor.

Macaristan ülkeye girişi ve dikenli tellere zarar verilmesini yasadışı hale getirdikten sonra Sırbistan sınırını tamamen kapatmıştı. Şu ana dek 200 bin kişinin AB'nin Schengen Bölgesi'ne girmek için Macaristan'a giriş yaptığı belirtiliyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Macar polisi mülteci çocuğu kör etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz