NATO Genel Sekreteri'nden küstah PKK açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Stoltenberg'den skandal bir açıklama geldi. Ankara'ya PKK operasyonlarıyla ilgili, "Türkiye'nin de terörist saldırılara karşı savunma hakkı vardır. Ama, bu savunma ölçüler içinde kalmalı ve gereksiz yere sorun daha da büyütülmemelidir" dedi.

Giriş Tarihi: 22.9.2015 14:44
NATO Genel Sekreteri'nden küstah PKK açıklaması

BBC'ye telefon bağlantısıyla konuşan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg "Her ülkenin kendini savunma hakkı vardır. Türkiye'nin de terörist saldırılara karşı savunma hakkı vardır. Ama, bu savunma ölçüler içinde kalmalı ve gereksiz yere sorun daha da büyütülmemelidir" dedi. Stoltenberg, "bir terörist saldırı, sorunun barışçıl ve siyasi yollarla çözüm çabalarını engellememelidir" diye konuştu.

TÜRKİYE KENDİSİNİ NATO OLMADAN DA SAVUNABİLİR

Stoltenberg "Türkiye, kendini NATO olmadan savunabilir" dedi. Stoltenberg Türkiye'nin, ABD'nin öncülüğünde IŞİD'e karşı savaş için kurulan uluslararası askeri koalisyona büyük katkısı olacağını düşünmediğini söyledi. Stoltenberg "Türkiye'nin büyük bir ordusu ve güçlü güvenlik güçleri var. Bu nedenle gelecekte Türkiye'ye askeri bir destek söz konusu değil. Türkiye kendini NATO olmadan da savunabilir" şeklinde konuştu.

ABD'DEN DE YPG AÇIKLAMASI GELMİŞTİ

Bugün dikkat çeken bir açıklamada ABD'den gelmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, "Türk hükümeti YPG'yi terörist örgüt olarak görüyor, ABD yönetimi ise YPG'ye destek veriyor. Arada bu kadar keskin farklar varken Türkiye ile işbirliğini nasıl yönetiyorsunuz ? sorusuna verdiği yanıtta, ABD'nin YPG'yi terörist bir örgüt olarak görmediğini söyledi. Kirby, "Biz YPG'yi terörist örgüt olarak değerlendirmiyoruz. Suriye'de, DEAŞ'e karşı mücadelede başarılarını da kanıtladılar. DEAŞ karşıtı gruplarla ki bunlar başarılılar, başarılı da olabilirler, birlikte çalışmayı sürdüreceğiz. Ayrıca bunların hepsi de Kürt değil " diye konuştu.

Türk hükümetinin YPG'ye ilişkin endişelerini anladıklarını belirten Kirby, "Kendileri ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Türkiye'nin IŞİD ile mücadelede koalisyona verdiği desteği ve DEAŞ'a karşı direk olarak verdiği mücadeleyi takdir ediyoruz" dedi.

DEAŞ'a karşı koalisyonun ortak amaçla bir araya geldiğini anlatan Kirby, "Ancak her konuda aynı fikirde olmak zorunda değilsiniz. Mücadelede nerede, ne zaman ve nasıl elinizden en geliyorsa onu yaparsınız. Biz de bu önemli mücadeleyi böyle yönetiyoruz" diye konuştu.

Kirby, Suriye'de askeri yığınak yapmayı sürdürmekte olan Rusya'nın bu tavrından endişe duyduklarını, Rusya'nın DEAŞ ile mücadele için yığınak yaptığını söylemesine karşın bunun ne kadar gerçeği yansıttığını bilmediklerini de söyledi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
NATO Genel Sekreteri'nden küstah PKK açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz