Halk devleti yanında görmek istiyor

Diyarbakır’da vatandaşların yoğun ilgisiyle moral depolayan Başbakan Davutoğlu, yöre halkının devleti yanında görmek istediğini belirterek, sivil siyasete yönelmeyen HDP’ye ise vatandaşların tepkili olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 26.9.2015 11:59
Halk devleti yanında görmek istiyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yaklaşık bir hafta sürecek New York ziyaretinin gündemi hayli dolu. Bu yıl, Birleşmiş Milletler'in kuruluşunun 70'nci yılındayız, bütün dünya ülkeleri bu anlamlı yıl dönümüne ağırlık vermiş durumda, New York kelimenin tam anlamıyla bir yabancı devlet adamı ve basın mensubu işgalinde.

Tabii arada yeni düzenlemeler olabilir ve yeni isimler eklenebilir ama, Davutoğlu'nun, kesinleşmiş görüşmelerinin, Alman Başbakan Merkel, Filistin Devlet Başkanı Abbas, Senegal Cumhurbaşkanı Sall, İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Ürdün Kralı 2.Abdullah, Belçika Başbakanı Michels, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Gürcistan Başbakanı Garibaşvili, ABD Başkanı Obama, Norveç Başbakanı Solberg, Yunanistan Başbakanı Çipras, İngiltere eski Başbakanı Blair, AB Konseyi Başkanı Tusk, İsveç Başbakanı Löfven, Tunus Başbakanı Essid'i kapsaması bile ziyaretin diplomasi açısından önemini ortaya çıkarıyor.

Kuşkusuz, bütün bu görüşmeler sonrasında açıklamalar, terörizmle mücadele (PKK-DAEŞ), Suriye savaşı ve mülteciler krizi zemininde şekillenecek. Görüşmeler, ilgili küresel güçler ile Türkiye'nin bu konulardaki geleneksel stratejilerini değiştirir mi, sanmam, ama en azından herkes bir kez daha birbirinin tutumunu daha iyi iyi kavrama şansı yakalayacak...

DAVUTOĞLU MORALLI BAŞLADI...

Başbakan'ın yola çıkmadan önce gerçekleştirdiği Diyarbekir, Van, Yüksekova ziyaretlerinden hayli yüksek moralle uçağa bindiğini söylemeliyim. Özellikle, Diyarbekir'deki bayram namazı sırasında halkın yanına kadar gelerek, "Biz devleti burada böyle görmek istiyoruz, bizi bunların (PKK) ellerine bırakmayın" demesi bu moralin çıkış noktası. "Halk devleti her alanda yanında görmek istiyor, bundan memnun. PKK'ya zaten tepkililer, ama gördüm ki, bu süreci sivil siyasette tam olarak yönetemeyen HDP'ye karşı da büyük tepki var" diyor Davutoğlu.

Bediüzzaman Said-i Nursi'nin yaşayan az sayıdaki talebelerinden Diyarbekirli, Hafız Ali Mülayim'in kendisine tespih hediye etmesini keyifle anlatıyor. "Yıllar önceydi, yaz vakti, o zaman başbakandı, Sayın Erdoğan'la yine Diyarbekir'e gimiştik, çok sıcak, camide namaz kılacağız, nasıl terliyorum, o sırada, arkamdan bir el bir mendil uzattı, baktım, Hafız Ali Mülayim beyefendi. Temizdir dedi, ben de, keşke kirli olsaydı, terimiz birbirine karışırdı diye cevaplamıştım. Şimdi Allah razı olsun, bir tespihle yolcu etti beni" diye duygularını aktarıyor.

Kuşkusuz en çok etkilendiği nokta ise, Dağlıca'daki Mehmetçik ile buluşması. Onların şehit arkadaşlarının hatırasından yola çıkarak sergiledikleri o kararlılık Davutoğlu'nu derinden etkilemiş Genelkurmay'a da aktarmış olalım.

"SONUNDA BENI BIR DÖVDÜLER..."

Davutoğlu ile seyahat, fikirlerin renklerinde dolaşma anlamına gelir, sohbetimi siyasete döndürmemekte kararlıydım, zaten açıklamalar gelecek, siyaseti yeteri kadar konuşacağız, , iki yatılı okul çocuğu olarak biraz geçmiş anıların izlerini sürdük. Anlattığı bir anısını izniyle buraya alacağım, çünkü kararlı irade anlayışı açısından önemli:

"İstanbul Erkek yatılısı, o yıllarda sağ-sol diye bölünmüştü ama, bizim gibi, Batı düşünce sistemi ile doğunun geleneklerini birleştirmeye çalışan çocuklar yüzde 10 bile değildi, ağabeyler o günlerin sol sloganları ile her şeye hakimdiler. O zaman 14-15 yaşındayım, yine böyle beyin yıkama toplantılarından biri, sürekli onlar konuşuyor, bizler dinlemek zorundayız, sonra işte laf olsun diye biz küçüklere de söz verdiler, ben de kalktım, Mehmet Akif Ersoy'un Çanakkale şiirini başında sonuna ezbere, bağırarak okudum, sonuna kadar dinlediler, devamında fena dövdüler."

Pekiyi, o tavrının sonunun böyle olacağını bilmiyor muydu?

"Biliyordum ama, birinin de orada farklı düşüncelerin olduğunu göstermesi gerekiyordu..."

Aslında, "kararlılık" mesajı verdiğinde dikkatle hatırlanması gereken bir anı bu...

Başbakan Davutoğlu New York'ta

Birleşmiş Milletler 70. Genel Kurulu'na katılmak üzere New York'a gelen Davutoğlu, Türken Vakfı tarafından verilen akşam yemeğine katılacak ve burada bir sergi açılışı yapacak. Başbakan Ahmet Davutoğlu, New York programı çerçevesinde, BM Genel Kurulu'na hitap edecek, 2015 sonrası sürdürülebilir kalkınma hedefleri belgesinin kabul edileceği devlet ve hükümet Başkanları Zirvesi'nde konuşacak ve zirve kapsamında bir oturuma eş başkanlık edecek. Davutoğlu, ABD Başkanı Barack Obama'nın ev sahipliğindeki "BM Barış Operasyonları Zirvesi" ile "Terörizmle Mücadele Zirvesi"ne katılarak bir konuşma yapacak.

Star

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Halk devleti yanında görmek istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz