CHP emanet oy hesabı yapıyor

CHP'de 7 Haziran'da HDP'ye kayan 'emanet oy'ların geri dönüşü konusunda tabanın belli hassasiyetleri göz önüne almayı hedefliyor.

Giriş Tarihi: 27.9.2015 12:52
CHP emanet oy hesabı yapıyor

7 Haziran'da yapılan genel seçimlerde istediği sonuçları alamayan CHP, 1 Kasım'daki seçimler için hedefini yükseltti.

HDP'YE KAYAN EMANET OYLAR
CHP kurmayları, oy oranlarını artırmak için çalışmalara başlarken, partilerinden HDP'ye kayan yüzde 2-3 oranında bir oyun da geri dönmesini bekliyor.

YÜZDE 3 EMANET OY GERİ DÖNER Mİ
Milliyet'in haberine göre; CHP'de 'emanet oy' olarak tanımlanan oyların önemli bir bölümünün HDP'nin barajı yüzde 3'lük bir farkla aşması nedeniyle geri döneceği görüşü hakim.

SONUCA YAKIN PARTİYE VERECEKLER
Partide hakim olan bir başka görüş de, seçmenin yalnızca CHP seçmenin değil HDP seçmeninin de stratejik davranacağı yönünde. Bu görüşe göre, iki partinin de vekil çıkaramadığı kentlerde, seçmen, 7 Haziran sonuçlarını dikkate alarak vekil çıkarmaya yakın olan partiye yönelecek. Yine aynı şekilde, parti kulislerinde bazı illerde kıl payı vekil kazanan partiye de seçmen tarafından bir kayış olabileceği dile getiriliyor.

KAHRAMANMARAŞ VE ELAZIĞ ÖRNEKLERİ

Kulislerde bu yönde oy kayışının yaşanabileceği kentlere Kahramanmaraş ve Elazığ örnekleri veriliyor. 7 Haziran seçimlerinde Kahramanmaraş'ta AK Parti 6, MHP ise 2 vekil çıkarmış, CHP ve HDP vekil çıkaramamıştı. Birinci sıra adayını değiştirerek eski RTÜK üyesi Ali Öztunç'u aday gösteren CHP; 7 Haziran'da 49 bin 112 oy almıştı. Yönetim, HDP'nin bu kentte aldığı 29 bin 749 oya işaret ederek, bu oyların CHP'ye kayacağını hesaplıyor.

Elazığ'da 7 Haziran seçimlerinde AK Parti 3, MHP 1 milletvekili çıkarmıştı. CHP yönetimi Elazığ adayını değiştirerek Kılıçdaroğlu'nun danışmanı Doç. Dr. Fatih Gürsul'u bu kentte 1. sıra adayı olarak belirlemişti. CHP kurmayları, CHP'den HDP'ye kayan emanet oyların geri dönmesi durumunda Gürsul'un parlamentoya girebileceğine dikkat çekiyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP emanet oy hesabı yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz