Davutoğlu paralel savcıları istedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, New York temasları kapsamında dün Almanya Başbakanı Merkel'le yaptığı görüşmede, kaçak savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'yı istediği ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 27.9.2015 12:00
Davutoğlu paralel savcıları istedi

Almanya Daimi Temsilciliğinde yapılan basına kapalı görüşme, yaklaşık 45 dakika sürdü.
Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın iadesi istendi

Görüşmede Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da bulundu., Akşam'ın haberine göre, Davutoğlu-Merkel görüşmesinde Ermenistan üzerinden Almanya'ya kaçan firari savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın iadesi istedi.

Başbakan Davutoğlu, görüşmenin ardından Sinirlioğlu, Fidan ve beraberindeki heyetle yürüyerek, Türkiye'nin New York Başkonsolosluğuna geçti.

Suriye'yi konuştular

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Davutoğlu - Merkel görüşmesinde, öncelikle Avrupa'ya yönelen sığınmacılardan kaynaklanan krizin çözümüne yönelik Avrupa Birliği (AB) tarafından alınan kararlar ve Türkiye'nin AB'ye önerileri ele alındı. İki lider, Suriye'deki durum ve devam eden krizin çözümüne ilişkin değerlendirmelerini de paylaştı.

Görüşmede Almanya Başbakanı Merkel, Davutoğlu'nun sığınmacı sorunun çözümüne ilişkin önerilerini içeren mektubunu aldığını ve içeriğini memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Mülteci krizi

Suriye halkının kendi topraklarında, rejimin hava bombardımanı ve terörist örgütlerin saldırılarından korunmasının önemine dikkati çeken Başbakan Davutoğlu, bu yöndeki önerilerinin AB tarafına da iletildiğini hatırlattı.
Davutoğlu ve Merkel, Türkiye ile Almanya arasında ikili planda oluşturulması kararlaştırılan bakanlar düzeyindeki çalışma grubunun, bilahare başta Türkiye'ye komşu konumdaki Yunanistan olmak üzere AB ülkeleri ve kurumlarıyla bir araya gelmesi konusunda mutabık kalırken, bu çalışmaların neticelerini önümüzdeki dönemde yeniden bir araya gelerek değerlendirme niyetlerini beyan ettiler.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu paralel savcıları istedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz