Köpek kulübesinden borularla kaçırmış

Aydın Doğan’ın patronu olduğu dönemde Petrol Ofisi’nde akaryakıt kaçakçılığı yaptığı görüntülerle tespit edildi. EPDK ve emniyetteki görüntülere göre Petrol Ofisi tankerinden kıyıdaki köpek kulübesine, oradan da dolum yapılacak yere borularla kaçak akaryakıt pompalanıyor.

Giriş Tarihi: 1.10.2015 12:22 Güncelleme Tarihi: 1.10.2015 12:22
Köpek kulübesinden borularla kaçırmış

Petrol Ofisi'ndeki (POAŞ) 'akaryakıt kaçakçılığı' iddiasıyla Doğan Grubu yöneticileri hakkında soruşturma açılırken, devletin nasıl dolandırıldığı ortaya çıktı.

Doğan Grubu'nun patronu Aydın Doğan'ın sahibi olduğu dönemde Petrol Ofisi'ne ait tankerlerin akaryakıt kaçakçılığı yaptığını görüntüyle belgelendi.

Deniz yoluyla getirilen kaçak akaryakıtın vergisi ödenmeden iç piyasaya sürüldüğü tespit edildi. Böylece devlet vergi kaybına uğratıldığı için Doğan 78 milyonun hakkını gasp etmiş oldu. Görüntülere göre Aydın Doğan, filmleri aratmayacak şekilde 'akaryakıt' kaçakçılığı yapıyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile emniyet birimlerinde bulunan kayıtlara göre Doğan'ın sahibi olduğu POAŞ'ın tankeri, kıyıya yakın olan bir bölgeye yanaşıyor. Denizde demirleyen tankerde yüklü olan kaçak akaryakıt yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki hortumla kıyıya kadar getiriliyor. Kıyıda bulunan bir köpek kulübesine bağlanan boru hattı kıyıda yeniden yerin altına inerek tankerlerin dolum yapıldığı alana kadar gidiyor.

Burada da yaklaşık 2-3 kilometrelik hortum döşeniyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgilere göre deniz kenarında bulunan köpek kulübesinin içerisinde tankerden gelen kaçak akaryakıtın akışını sağlamak için kurulan pompa istasyonu yer alıyor. Kaçak akaryakıtın boşaltım işlemi ise gece karanlığında yapılıyor.

PARALEL YAPI İZİ

Doğan'ın akaryakıt kaçakçılığını belgeleyen görüntülerin ortaya çıkmasının paralel yapıya yakın bürokratların etkisiyle engellendiği belirtiliyor. Görüntülerin bir bölümü firma ismi belirtilmeden kamuoyuna yansımıştı. Petrol taşıyan tankerlerde logoların yer aldığı görüntülerin ise enerji yönetimi ve güvenlik birimlerinin elinde olduğu belirtiliyor.

KIZI İFADE VERMİŞTİ

Paralel yapının yargıda hakim olduğu 2007'de başlatılan ancak sümen altı edilen Doğan Holding'e bağlı Petrol Ofisi soruşturması tozlu raflardan indirildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, Doğan Grubu'nun akaryakıt kaçakçılığıyla 6 milyon TL'lik vergi kaçırdığı iddiasıyla aralarında Aydın Doğan'ın kızı Hanzade Vasfiye Doğan Boyner, Petrol Ofisi Direktörü Reha Talu, İmre Barmenbek, Ertuğrul Tuncer, Yahya Üzdiyen ile Vural Akışık'ın da bulunduğu üst düzey 17 yöneticinin ifadesini temmuz ayında aldı. Paralel yapının 7 yıldır sümen altı ettiği soruşturmada 50'ye yakın şüphelinin ismi yer alıyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Köpek kulübesinden borularla kaçırmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz