Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama yılının açılış konuşmasını yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "1 Kasım’da millet iradesinin en sağlıklı şekilde sandığa yansıması, parlamento içindeki ve dışındaki tüm siyasi partiler için bir namus ve şeref meselesidir" dedi.

Giriş Tarihi: 1.10.2015 15:19 Güncelleme Tarihi: 1.10.2015 16:21
Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama yılının açılış konuşmasını yaptı

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Değerli meclis üyeleri sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum.

Bir hükümet kurulmamış olmasına rağmen Türkiye, Anayasasını uyguladı. Görev almaktan kaçınan siyasiler kendi varlıklarını inkar ediyor demektir.

NAMUS VE ŞEREF MESELESİDİR


Kasım'da millet iradesinin en sağlıklı şekilde sandığa yansıması, parlamento içindeki ve dışındaki tüm siyasi partiler için bir namus ve şeref meselesidir. Terörün çirkin yüzünün sandıkları tehdit etmesini engellemek için tüm siyasi partilerin insani ve vicdani bir tavır sergileyeceklerini, kolaylaştırıcı bir yaklaşım içinde olacaklarını umuyorum.

MİLLİ İRADE TEK ÇIKIŞ YOLUDUR


Bu kürsüde edilen yeminlere uymak, Ahlaki bir vazifedir.

Terör örgütlerine, paralel yaptıya sırtını dayayanlar millete ve hukuka hesap vermekten kurtulamayacaklardır.

Milletimiz milli ve yerli olanla, gayri milli ve gayri yerli olanı ayıracak basirete sahiptir.

Milli irade tek ve yegane çıkış yoludur.

Türkiye okun yaydan fırlaması gibi geri dönülmez bir büyüme sürecindedir. Güçlü, kararlı, şeffaf yönetim altında Türkiye ekonomisi yıllık yüzde 5 büyüme kaydetti.

TÜRKİYE EKONOMİSİ BİR ŞOKA MARUZ KALMADI

Hava yolunu halkın yolu haline getirdik.Havalimanı yayısı 55' ulaştı. Türkiye ekonomisi üstesinden gelinemez bir şoka maruz kalmadı. Türkiye dünyanın parlayan yıldızı olmaya devam edecektir.

ULUSLARARASI TOPLUMA İNSANLIK DERSİ VERDİK

Türkiye, 4 yıldır 2 milyonu aşkın Suriyeli ve Iraklı kardeşine sahip çıkarak, komşuluk görevini yapmanın ötesinde tüm insanlığın onurunu kurtarmıştır. Milletimiz, büyük bir özveriyle davranarak, uluslararası topluma insanlık dersi vermiştir.

Suriye krizinin ülkemize yansımaları farklı oldu. O dönemde 200 bin kişiyi sınırlarımızı açarak kabul ettik. Bugün önemli bir bölümünü hala ülkede tutuyoruz, tutmaya da devam edeceğiz. Türkiye sığınmacılar için bugüne kadar 7,5 milyar dolar harcadı.

DUVARLARLA SORUNLAR ÇÖZÜLEMEZ

Artık Avrupa devletleri de yüzleşmeye başladı. Sınırlara duvar ve tel örgülerle sorunlar çözülemez. Öncelikle Suriye'de katliamlara dur denilmeli.

Türkiye ekonomik kalkınmasına paralel olarak, az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelere yardımlarını giderek artırıyor. İnsan odaklı kalkınma anlayışıyla insan barışı için elimizden geleni yapıyoruz yapmaya devame edeceğiz.

İsrail son derece yanlış politika izliyor. İsrail'in baskısı, şiddeti tüm dünyayı tehlikeli bir yere sürüklüyor.

MİLLETİM BENİ EN YÜCE RÜTBEYE LAYİK GÖRDÜ

Geçmişte olduğu gibi bugünde rutbe peşinde değilim.

Milletim beni en yüce rütbeye Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığına, Milletin başkanlığına layık gördü. Ben 78 milyonun bir olduğu bir Türkiye için mücadele ediyorum.

KÜRT AYRIDIR, TERÖRİST AYRIDIR

Kürt kardeşlerimiz onlar temsil etmiyor. Kürt sorunuyla terör sorunu farklıdır bunu ayırt edemiyorsunuz.

Buradan Kürt kardeşlerime özellikle seslenmek isterim: Bizleri birbirimizden koparma çabası, birbirimize düşman etme oyunu, aslında her ikimizi de hedef alıyor. Bunun için diyorum ki Kürt ayrıdır, terörist ayrıdır. Kürt kardeşimin inancı, değerleri, ahlakı, onuru böyle bir örgütle yol yürümeye zaten uygun değildir. Mücadelemiz bir etnik kökenle değil, terörledir, terör örgütüyledir, teröristledir. Terörden en büyük zararı gören de yine Kürt kardeşlerimizdir.

Bunun için tüm farklılıklarımızı bir kenara bırakarak terör karşısında birlik, beraberlik, dayanışma, işbirliği içinde olmalıyız. Bu safta en küçük zafiyete izin vermemeliyiz. Yerli ve milli duruşa en çok ihtiyacımızın olduğu konu, işte bu meseledir.

YASİN BÖRÜ'YÜ KATLEDENLER...

Yasin Börü, Fırat Simpil'i katledenler Kürt kardeşlerimi temsil edemezler.

Türkiye düşmanı odaklara taşeronluk yapan örgüt, tehdit olmaktan çıkana kadar mücadele sürecektir.

OPERASYONLAR SİLAHLAR GÖMÜLÜNE KADAR DEVAM EDECEK!


Bu örgüt ülkemiz ve milletimiz için tehdit olmaktan çıkartılana, silahlar gömülüp üzerine beton dökülene kadar, bu mücadele sürecektir. Kimi siyasiler, kimi medya kuruluşları, kimi hain ve harici odaklar terör örgütünü desteklese de Türkiye, istiklal ve istikbal mücadelesinden kesinlikle taviz vermeyecektir.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama yılının açılış konuşmasını yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz