Davutoğlu uçakta açıkladı! Türkiye'ye garip teklif

Dönüş yolunda uçakta gazetecilere konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin rahatsız olduğu garip bir durumu aktardı.

Giriş Tarihi: 2.10.2015 12:14 Güncelleme Tarihi: 2.10.2015 12:15
Davutoğlu uçakta açıkladı! Türkiye'ye garip teklif

BM Genel Kurulu'nun 70. Dönem Toplantılarından dönüşte, uçakta gazetecilere açıklamalarda bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, son dönemde yaşanılan mülteci krizinin özellikle Avrupa yönetimlerini Türkiye'nin 3 yıldır dile getirdiği güvenlikli bölge çözümüne yaklaştırdığını, özellikle Fransa'nın bu konuda artık Türkiye ile aynı düşündüğünü belirterek, bu konuda Türkiye'nin rahatsız olduğu garip durumu şöyle aktardı:

"Avrupalılar mültecilerin Türkiye'de kalmasını istiyorlar, ama biz de 'buraya gelişler serbest olduğu gibi gidişler de serbest' dedik. Masrafları paylaşalım gibi bir talebimiz de oldu. Bu amaçla Türkiye'ye 1 milyar Euro vereceklerdi ama şimdi bu parayı tüm komşulara dağıtılacağını söylediler. Bu bizim için rahatsız edici bir durum oldu. Türkiye'nin üyeliğe hazırlanması için fondan ayrılan paraların Suriyeli mültecilere harcanmasını talep ettiler, bu çok vahim bir durum. Ben de 'ya siz bizim üyeliğimizden tam anlamıyla ümidinizi kestiniz ya da bir cebimizden alıyorsunuz diğerine koyuyorsunuz, biz verdik diyorsunuz" dedim. Nihayetinde bu Türkiye'nin güvenli bölge konusundaki taleplerini daha da haklı kılan bir husus."

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu uçakta açıkladı! Türkiye'ye garip teklif
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz