Erbil'den petrol alımı % 31 arttı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY), eylül ayında Türkiye'nin Ceyhan Limanı'na ihraç ettiği ham petrol miktarında bir önceki aya göre günlük ortalama yüzde 31 artış kaydedildi.

Giriş Tarihi: 7.10.2015 09:43 Güncelleme Tarihi: 7.10.2015 10:28
Erbil'den petrol alımı % 31 arttı

IKBY Doğal Kaynaklar Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yayımlanan verilere göre, eylülde 18.6 milyon (günlük ortalama 620 bin 478) varil ham petrol ihraç edildi. Bu rakam, ağustosta 14.6 milyon olarak kayıtlara geçmişti. Bakanlık verilerine göre, ağustosta Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattındaki hırsızlıklar ve saldırılar nedeniyle 9 gün kesinti yaşanırken, bu süre eylülde 2 günle sınırlı kaldı.

SOMO'YA PETROL VERİLMEDİ
IKBY'nin, eylül ayında Irak Milli Petrol Şirketi'ne (SOMO) petrol satışı yapmaması da dikkat çekti. IKBY, daha önce ihraç ettiği petrolün tamamını SOMO'ya veriyordu. Verilere göre ağustosta SOMO'ya 1.5 milyon varillik sevkıyat gerçekleşmişti. 2 Aralık 2014'te imzalanan anlaşma uyarınca Kürt yönetimi, SOMO'nun kontrolünde günlük 550 bin varil petrolü Türkiye'ye ihraç edecek, bunun karşılığında Bağdat'taki merkezi hükümet, Kürt yönetiminin 2015 bütçesindeki payını eksiksiz gönderecekti. Ancak IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, temmuzda kendi petrollerini bağımsız olarak satacaklarını açıklamıştı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Erbil'den petrol alımı % 31 arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz