Brüksel'de Fırat Simpil'i anlattı

Cumhurbaşkanı , Brüksel'de Belçika Başbakanı'na dosyası vererek, "Terörle mücadelede işbirliği yapılmalı" dedi. Dosyada, PKK bombasıyla ölen 13 yaşındaki Fırat Simpil'in fotoğrafına da yer verildi

Giriş Tarihi: 8.10.2015 09:42
Erdoğan Brüksel'de Fırat Simpil'i anlattı

Cumhurbaşkanı Tayyip 'ın Brüksel ziyaretine kapsamlı bir -terör dosyasıyla gittiği ortaya çıktı. PKK'nın son dönemdeki eylemleri ve Avrupa'daki yapılanması ile ilgili bilgi ve fotoğraflar içeren dosyayı Brüksel Başbakanı Charles Michel'e veren Erdoğan, "Terörle mücadele için gereği yapılmalı" dedi. Başbakan Michel de, kendisinin TAFT (Karapara, Yolsuzluk ve Terörün Finansmanı ile Mücadele) dönem başkanı olduğunu hatırlattı ve Belçika'da böyle bir yapılanmaya izin vermeyeceklerini söyledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, TOKYO CAMİİ'NDE NAMAZ KILDI

'ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI DEĞİL'
İki ülkenin iyi ilişkilerine vurgu yapan Michel, terör örgütü PKK ile etkili mücadele garantisi verdi, "Hukuki süreçleri başlatıyoruz" dedi. Detaylarına SABAH'ın ulaştığı dosyadaki en önemli ayrıntılardan biri de Diyarbakır'da terör örgütünün bombası ile hayatını kaybeden Fırat Simpil oldu. Dosyada Simpil'in parçalanmış bedeninin fotoğrafı da yer aldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Michel'e verdiği kapsamlı terör dosyasında, örgütün, özellikle son dönemde bölgede yapılan yatırımları, iş makinelerini ve müteşebbisleri hedef aldığını ifade etti. Dosyada bu saldırılarla ilgili de fotoğraflar yer alırken, Erdoğan'ın örgütün, dünyadaki tüm terör örgütleri gibi en büyük zararı huzura ve sivillere verdiğini söyleyip, "PKK, Kürtleri temsil etmiyor, öldürüyor. Bunlar özgürlük savaşçısı değil, terörist. Yönetim ve finansmanın burada ayağı var. Örgütün ülkenizde yapılanmasına göz yummayın" dediği öğrenildi. Erdoğan'ın verdiği dosyada PKK'nın Brüksel'i önemli bir merkez olarak kullandığı bilgisi de yer aldı. Dosyada yer alan bilgilere göre, örgütün Avrupa yapılanmasının merkezi başkent Brüksel. Örgütün lider kadrosundan bazı önemli isimler de Brüksel'de yaşıyor ve buradan terör örgütünü yönlendiriyor. Brüksel başta olmak üzere Belçika, Almanya ve Fransa'nın birçok önemli şehri örgütün propaganda merkezi olarak kullanılıyor. Buralarda yaşayan gençler Kandil'e götürülüyor. Ayrıca, örgütün parası da Avrupa üzerinden değerlendiriliyor ve gerekli yerlere ulaştırılıyor.

TERÖRÜN FİNANSMANI
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, terör örgütüne karşı mücadelede işbirliğinin yanı sıra, terör örgütü PKK'nın Belçika'daki yapılanmasına yönelik etkili ve hukuki mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı. Terör örgütünün "Özgürlük savaşçısı" olarak lanse edilen propagandalarına imkân verilmemesi gerektiğini kaydettiği, DAEŞ gibi, DHKP-C ve PKK'nın da uluslararası ittifakla mücadele edilmesi gereken terör örgütleri olduğunu vurguladığı öğrenildi. Erdoğan'ın konuşmasından sonra konu ile ilgili konuşan Charles Michel, kendisinin TAFT (Karapara, Yolsuzluk ve Terörün Finansmanı ile Mücadele) Dönem Başkanı olduğunu hatırlattı ve Belçika'da böyle bir yapılanmaya asla için vermeyeceklerini söyledi. Başbakan Michel, terör örgütü PKK ile etkili mücadele garantisi vererek, "Hukuki süreçleri başlatıyoruz" dedi.

FOTOĞRAFLARLA BELGELENDİ
Erdoğan'ın verdiği dosyada PKK terör örgütünün son dönemdeki eylemlerine ilişkin çok sayıda fotoğraf yer aldı. Hemen hemen her olay fotoğraflarla ve görsellerle anlatıldı. O fotoğraflarda örgütün iş makinelerini yaktığı, sivilleri katlettiği, güvenlik güçlerine saldırdığı eylemler yer aldı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan Brüksel'de Fırat Simpil'i anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz