Toshiba Türkiye'deki nükleer santrale talip oldu

Rusya ile Türkiye arasındaki krizin derinleşmesi halinde, doğalgaz alımı ve nükleer santral projeleri merak ediliyordu..

Giriş Tarihi: 8.10.2015 16:12 Güncelleme Tarihi: 8.10.2015 16:19
Toshiba Türkiye'deki nükleer santrale talip oldu
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Japonya yolculuğu sırasında uçakta gazetecilere konuşmuş ve Rusya ile olan Suriye gerilimi hakkında açıklamalarda bulunmuştu.

AKKUYU'YU RUSLAR YAPMAZSA BAŞKASI YAPAR
Erdoğan "Akkuyu Nükleer Santrali'ni Ruslar yapmazsa başkası yapar, doğalgazı çok farklı yerlerden temin edebiliriz" demişti. Erdoğan'ın çıkışının ardından Tosbiha'dan açıklama geldi.


JAPONLAR TALİP OLDU
Toshiba İş Geliştirme Yöneticisi Fujita, Türkiye'nin istemesi durumunda yeni bir nükleer santral projesinde söz sahibi olmak istediklerini bildirdi.

Fujita, Avrupa'nın enerji piyasasında büyük bir rekabetin söz konusu olduğunu ve Türkiye'nin Avrupa'da çok özel bir yeri olduğunu söyledi.


Japon Mitsubishi şirketinin, Türkiye'de kurulacak Sinop Nükleer Enerji Santrali'nde yetkili şirket olduğunu hatırlatan Fujita, "Türkiye'de kurulacak nükleer enerjinin bir parçası olmak istiyoruz. Şu anda Sinop için çalışmaları Mitsubishi yapıyor, bu nedenle yeni bir proje olursa bundan bahsedebiliriz. Türkiye'nin istemesi durumunda yeni bir nükleer santral projesinde söz sahibi olmak isteriz. Türkiye'de nükleer enerjiyi destekliyoruz. Türkiye'nin nükleere enerjiye ihtiyacı var ve biz de bu yolda yürümeye hazırız" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Toshiba Türkiye'deki nükleer santrale talip oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz