Paralel hâkimin himmet trafiği

Paralel Yapı'ya tahliye girişiminde bulunan hâkim Metin Özçelik'in Bank Asya'dan 40 milyon dolar çektiği ortaya çıktı. Özçelik'in himmet trafiği de soruşturma dosyasında

Giriş Tarihi: 13.10.2015 10:44 Güncelleme Tarihi: 13.10.2015 11:36
Paralel hâkimin himmet trafiği

Yetkisiz olduğu halde Paralel Yapı mensuplarını salıverme girişiminde bulunan paralelci hakim Metin Özçelik'in Bank Asya üzerinden dönen himmet paraları trafiğinde de parmağı çıktı. Hakim Özçelik'in Bank Asya'dan toplam 40 milyon 248 bin dolar çekip, ABD'deki ve yurt dışındaki cemaat okullarına yollayan kişilerce defalarca telefon görüşmesi yaptığı belirlendi. Himmet parası trafiğine yönelik olduğu düşünülen bu telefon görüşmelerinin kaydı, Özçelik ile ilgili yürütülen soruşturmanın iddianamesine de girdi. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, hakim Metin Özçelik'in, yurtdışı merkezli kuruluşlara Bank Asya üzerinden para transferi yapan kişilerle telefon görüşmesi yaptığı belirlendi. İddianamede, "Edel Metal" isimli şirketin ortağı olduğu belirtilen Erdoğan Bıyıklı'nın ABD'de Milkway Education Center Inc, - Pionner Academy of Science unvanlı kuruluşlara para transferi yaptığı kaydedildi. Bıyıklı ile hakim Metin Özçelik arasında tam 31 kez telefon görüşmesi gerçekleşti. Erdoğan Bıyıklı'ya ait ilk para transferi, 3 Nisan 2013'te "Eğitim ve Danışmanlık" açıklamasıyla yapıldı. İlk transferde 452 TL yollayan Bıyıklı, 3 Ocak 2014'te 3 bin 500 dolar, 4 Şubat 2014'te 6 bin 575 dolar, 20 Mayıs 2014'te 7 bin 500 dolar, 19 Kasım 2013'te 8 bin 500 dolar gönderdi. Bıyıklı'nın ayrıca merkezi yine ABD'de bulunan "Metropolitan Education" isimli şirketin İstanbul şubesine 5 Haziran 2012'de 875 TL para transfer ettiği belirlendi. Yapılan para trafiklerinin tümü ise MASAK raporlarına da yansıdı. Türkiye'deki 147 kişi tarafından ABD'de faaliyetlerini sürdüren The Respect Institute Inc. isimli kuruluşa da aynı şekilde para transferi yapıldığı belirlendi.

İLK KEZ MASAK'TA ORTAYA ÇIKTI

Eğitim alanında faaliyet göstererek 2010-2013 arasında vergi numarası alan bazı kuruluşların yanı sıra bazı şirketlerin ABD'de vergi kimlik numarası aldığı biliniyor. Bank Asya soruşturması sırasında hazırlanan MASAK raporlarıyla ilk kez gündeme gelen bu ilişki ağında şirketlerin Gülen cemaatiyle bağlantılı olması dikkat çekerken, alınan kredilerin ise birbiriyle gruplar halinde ilişkili olduğu görülen ve bazılarının farklı şirketlerde ücretli olarak çalıştığı tespit edilen çok sayıda gerçek kişi tarafından yapıldığı tespit edildi. Hiçbir ticari faaliyeti bulunmadığı görülen söz konusu banka hesaplarına yapılan bu transferlerin başkası adına gerçekleştirilmiş olabileceği de belirtiliyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel hâkimin himmet trafiği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz