Ankara'daki terör saldırısında 2 gözaltı

Ankara'daki katliamdan önce twitter'tan paylaşılan 'Bomba' Ankara'da patlayacak mesajı dikkat çekmişti. AA'nın haberine göre söz konusu mesajla ilgili 2 kişi gözaltına alındı.

Giriş Tarihi: 14.10.2015 11:16 Güncelleme Tarihi: 14.10.2015 12:40
Ankara'daki terör saldırısında 2 gözaltı

Ankara'daki terör saldırısı öncesi olaya ilişkin bilgi veren @DrBereday isimli Twitter kullanıcısı ve hesapla ilintili bir diğer kişi yakalandı. Şahısların terör örgütü PKK mensubu oldukları ortaya çıktı.


İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü güvenlik uzmanlarından alınan bilgilere göre @DrBereday isimli Twitter kullanıcısı ve hesapla ilintili iki isim PKK'lı çıktı. Ankara'daki terör saldırısından 9 saat önce @DrBereday kullanıcı ismini kullanan bir hesaptan, "Bomba Ankara'da patlayacak!..", "IŞİD Ankara'da patlatmasın?!", "Ankara'da yapılacak eylemde IŞİD adı alında müdahale olabilir. Bunu engellemenin yolu Sol örgütlerin direct müdahalesidir. PKK yok bu işte." şeklinde mesajlar atılmıştı.

KOBANİ'DE BOMBA EĞİTİMİ ALMIŞLAR

Emniyetten alınan ilk bilgiye göre, yakalanan PKK'lıların Kobani'de bomba eğitimi aldıkları ve daha önce 2 kez gözaltına alındıkları açıklandı.

Gözaltına alınanlardan birinin 2013'te TNT operasyonunda yakalandığı ve 1 yıl hapis yattığı belirtildi. Twitter hesabını ise bir yakınının telefonundan kullandığı belirtildi.


HESAPLAR AYRI BAŞLIKTA İNCELENDİ

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün terör eylemine ilişkin başlattığı soruşturmada ilgili sosyal medya hesapları ayrı bir başlık olarak incelendi. Hesapla ilgili başlatılan inceleme dün sabah saatlerinde bir sonuca ulaştı ve 2 şüpheli ele geçirildi. İlk etapta sonuçlara, tamamen yerli kaynaklarla ve imkanlarla ulaşıldı. Ve söz konusu şahıslar gözaltına alındı. 13/06/2012 tarihinden beri aktif olan Twitter hesabı terör saldırısının gerçekleştiği 10/10/2015 tarihinde kullanıcısı tarafından kapatıldı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'daki terör saldırısında 2 gözaltı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz