İsrail Golan'da petrol buldu

ABD merkezli Afek Oil and Gas, Golan Tepeleri'nde petrol keşfetti. Rezervlerin, İsrail'i bölgenin önemli enerji güçlerinden biri haline getirebileceği belirtiliyor

Giriş Tarihi: 14.10.2015 09:39 Güncelleme Tarihi: 14.10.2015 10:59
İsrail Golan'da petrol buldu

İsrail,1967'den bu yana elinde tutmak için bütün Arap dünyasını karşısına aldığı Golan Tepeleri'nde turnayı gözünden vurdu. Tepelerin bulunduğu bölgede petrol keşfeden ülke, bu rezervlerle Ortadoğu'nun önemli enerji güçlerinden biri olmayı hedefliyor. Amerikan şirketi Genie Energy'nin İsrail'deki iştiraki olan Afek Oil and Gas, Suriye sınırına yakın bölgede petrol keşfetti. Söz konusu şirketin ortakları arasında dünyaca ünlü medya patronu Rupert Murdoch ve Dick Cheney gibi isimler var. Şirketin Başjeolog'u Yuval Bartovn yeni rezervlerden dolayı çok heyecanlı olduklarını söyledi. Bartovn, Katzrin şehrindeki Taberiye Gölü yakınlarında bulunan yeni rezervler hakkında şu bilgileri verdi: "Normalde 20-30 metre kalınlığında olan katman burada 350 metreye kadar çıkıyor. Bu sebeple petrolün önemli bir rezerv olduğunu söyleyebiliriz, fakat kalitesi hakkında konuşmak için henüz erken."

HEDEF 3 YILDA 10 KUYU
Afek Oil and Gas'ın ekim ayı raporuna göre, Genie şirketi bölgede 3 yılda 10 araştırma kuyusu açacak. Bu kuyuların maliyeti ise 25-30 milyon dolar arasında. Şirket araştırma lisansını 2013'te almıştı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail Golan'da petrol buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz