Bomba tweet'ini atanlar PKK'lı çıktı

Ankara saldırısı öncesi 'bomba patlayacak' tweet'i atan iki şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerden Mehmet S.P.'nin Kobani'de bomba eğitimi aldığı, 1 yıl cezaevinde kaldığı ortaya çıktı. Patlama ile ilgili tüm ayrıntılar araştırılırken olay yeri inceleme ekibinin garın yakınındaki Nasrettin Hoca heykeline bıraktığı 5 bin dolar olayın farklı bir boyutunu gözler önüne serdi.

Giriş Tarihi: 15.10.2015 11:33 Güncelleme Tarihi: 15.10.2015 11:40
Bomba tweet'ini atanlar PKK'lı çıktı

Ankara'daki patlamadan saatler önce atılan "Bomba Ankara'da patlayacak" ve "IŞİD Ankara'da patlatmasın" tweet'lerini atan iki kişi PKK'lı çıktı, şahıslar önceki sabah gözaltına alındı. Gözaltına alınan Mehmet S.P., 7 Haziran'da HDP'nin milletvekili aday listesinde yer alıyordu. Aynı şahsın 2013'te yapılan bir TNT operasyonu kapsamında gözaltına alındığı, başka bir davadan ise 2 yıl tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldığı ortaya çıktı. İki kişiye yönelik operasyon, ABD'den bu adreslerin IP numaraları gelmeden önce yapıldı. Ankara'daki canlı bomba saldırısına yönelik soruşturmanın ayaklarından birini, patlamadan bir gün önce atılan tweetler oluşturuyordu. @ DrBereday rumuzuyla atılan tweetlerde, "Ankara'da bomba patlayacak", "IŞİD Ankara'da patlatmasın" ve "Ankara'da yapılacak eylemde IŞİD adı altında müdahale olabilir. Bunu engellemenin yolu, sol örgütlerin direkt müdahalesidir. PKK yok bu işte" ifadeleri yer alıyordu.


ABD'DEN İSTENDİ

Patlamayla ilgili soruşturmayı yürüten Ankara Başsavcılığı, yürüttüğü katliam soruşturmasına bu tweetleri atanları da dahil etti. Bu çerçevede önce Twitter'in merkezinin bulunduğu ABD'den, tweetlerin hangi IP numaralarından atıldığına yönelik resmi bilgi istendi. Ancak bir taraftan da istihbarat birimleri kendi olanaklarıyla bu kullanıcıların IP numaralarını ve dolayısıyla hesap sahibi gerçek kişilere ulaşmaya çalıştı. Bu çalışma sırasında, 13 Haziran 2012'den beri aktif olan Twitter hesabının bombalı saldırının olduğu 10 Ekim'de kapatıldığı belirlendi. Çalışma sonucunda, tweetlerin 1971 Diyarbakır doğumlu Erhan Ö. ve 1980 Suruç doğumlu Mehmet S.P. tarafından atıldığı belirlendi. Aynı zamanda HDP'nin 7 Haziran'daki seçimlerde Şanlıurfa'dan milletvekili adayı gösterdiği Mehmet S.P.'nin tweeti doğrudan kendi hesabından, Erhan Ö.'nün de arkadaşının telefonunu kullanarak attığı sonucuna varıldı. Mehmet S.P. ve Erhan Ö.'nün gözaltına alındığı bilgisine dün sabah ulaşılırken her iki ismin de Diyarbakır ve Şanlıurfa'da önceki gün sabah erken saatlerde gözaltına alındıkları ve soruşturma kapsamında Ankara'ya gönderilecekleri öğrenildi.


TNT'DEN GÖZALTI

Gözaltına alınan şüphelilerden Mehmet S.P.'nin güvenlik birimlerindeki kayıtlarına göre dosyası oldukça kabarık. 1997'den itibaren Şanlıurfa ve Diyarbakır'da PKK/KCK terör örgütü içinde aktif faaliyet yürüten Mehmet S.P.'nin, terör örgütüne yakınlığıyla bilinen internet sitelerinde takma isimlerle yazılar yazdığı belerlindi. Şanlıurfa'da 2013'te yapılan bir operasyonda, 21 kg. TNT'nin kullanılacağı bir bomba düzeneği ele geçirilmişti. Mehmet S.P. bu operasyonda gözaltına alınmıştı. Aynı yıl içinde hakkında açılan davada iki yıl süreyle tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı. Gözaltına alınan diğer şüpheli Erhan Ö.'nün de 1990'lı yıllarda terör örgütünün çok sayıda eylemine katıldığı, en az iki kez gözaltına alınıp serbest bırakıldığı belirlendi. Uluslararası bağlantıları bulunan çeşitli sivil toplum örgütlerinde görev yapan Erhan Ö.'nün, tweetleri bir yakınının telefonu üzerinden attığı tespit edildi.


TWİTTER'DA ÖLÜM YAZIŞMALARI

Ankara'daki patlamayla ilgili olaydan saatler önce Twitter'dan mesaj yayımlayan şahıslar gözaltına alınırken, iki şahsın Twitter'da aralarında yaptıkları yazışmaların da ABD'den Türk yetkililere iletildiği öğrenildi. Buna göre iki şahsın Twitter'daki doğrudan mesajlaşma (direct message) kanalını kullanarak yazıştıkları tespit edildi. Yazışmaların içeriğine ilişkin detaylı bilgi vermeyen yetkililer, kullanıcılardan birinin Ankara'daki miting alanında öleceği konusunda mesajlar attığını belirtti.


SORUŞTURMAYA YAYIN YASAĞI

Ankara'daki terör saldırısına ilişkin haberlere yayın yasağı getirildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, başsavcılık, sulh ceza hâkimliğinden, soruşturmayla ilgili haberlere yayın yasağı getirilmesini talep etti. Talebi kabul eden hâkimlik, saldırıyla ilgili haberlere yayın yasağı getirdi.


GAR ÖNÜNDE ŞOK DETAY: HEYKELDE 5 BİN DOLAR

Kanlı saldırının ardından patlama alanına gelen olay yeri inceleme ekipleri, alanda bir sürprizle karşılaştı. İncelemeler sırasında, ikinci patlamaya çok yakın bir noktada bulunan Nasrettin Hoca heykeli üzerinde patlayıcı türünün ne olabileceğine dair iz arayan ekipler bir poşete sarılı halde çok miktarda ABD doları buldu. Paranın miktarı konusunda net bilgiye ulaşılamadı. Kaynaklar en az 5 bin ABD doları olduğunu belirtiyor. Parayı, olayda gözcülük yapanların, oradan alıp gerekirse yurtdışına kaçmak için kullanacakları ihtimali üzerinde duruluyor.


DİYARBAKIR VE SURUÇ BOMBALARINDA DA PKK İZİ

Diyarbakır ve Suruç'taki bombalı saldırılarda da PKK ve siyasi uzantısı HDP'nin izine rastlanmıştı. HDP'nin Diyarbakır'da 5 Haziran günü yaptığı miting başlamadan önce bomba patladı, 4 kişi öldü, 200 kişi yaralandı. Selahattin Demirtaş kürsüye çıkmadan önce gerçekleşen saldırıda, HDP'liler zarar görmedi. Saldırıyla ilgili olarak 18 Temmuz'da teslim olan 18 yaşındaki itirafçı, "Bombayı PKK yerleştirdi" dedi. İtirafçı "PKK 20 Temmuz'dan itibaren ses getirecek eylemler yapacak" dedi. Tam da 20 Temmuz günü, itirafçının dediği çıktı ve Suruç'ta bomba patladı. Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu'nun basın açıklaması sırasında patlama oldu. İntihar eyleminde 32 kişi öldü. Olayda yine hiçbir HDP'linin zarar görmemesi ve bombacı Abdurrahman Alagöz'ün kimliğinin de onlar tarafından açıklanması, "Saldırıyı önceden biliyorlardı" iddialarını gündeme taşıdı. Diyarbakır mitingindeki bombalı saldırının HDP'nin bölgede oy oranını artırmasında büyük etkisi olduğu düşünülüyor. PKK, eylemsizlik kararını bitirmek için Suruç saldırısını bahane olarak kullanmıştı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Bomba tweet'ini atanlar PKK'lı çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz