Vandalları savcı serbest bıraktı

DİSK Temsilcisi Memiş Sarı'nın hedef göstermesi üzerine önceki gün İzmir'de Yeni Asır'a saldıran 12 şehir eşkıyası, savcılıkta serbest kaldı

Giriş Tarihi: 15.10.2015 11:10 Güncelleme Tarihi: 15.10.2015 11:29
Vandalları savcı serbest bıraktı

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı'nın pazartesi günü hedef göstermesinin ardından, önceki gün İzmir'de Yeni Asır'ı basarak tehditler savuran, ardından boyalı su ve yumurta atan Halkevleri üyelerinden 12'si, polis tarafından gözaltına alındı. Emniyete götürülen D.S.B (18),O.A (18), G.Ö.D (20), E.A (20), E.K (20), D.B.H (22), Ç.İ. E (22), U.F.D (22), O.C (23) ve C.G'nin (26) sorguları sürerken, iki kişi de gözaltına alındı. Zanlılardan E.A, hakkında şimdiye kadar 40 kez işlem uygulandığı belirlendi. Kantar Polis Merkez Amirliği'ndeki işlemlerinin ardından 12 şüpheli "mala zarar vermek, tehdit ve hakaret" suçlamasıyla İzmir Adliyesi'ne sevk edildi. Zanlılar savcılıktaki sorgularının ardından serbest bırakıldı. Bu arada, Memiş Sarı'nın Yeni Asır'ı hedef gösterdiği protestonun görüntülerini incelemeye alan Güvenlik Şube Müdürlüğü'nün, inceleme tamamlandıktan sonra savcılığa suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi. Yeni Asır'ı hedef göstererek saldırganları, azmettiren Sarı ise olayla ilgili gazetecilerin sorusuna, "Yeni Asır'ı yok hükmünde sayıyorum, Konu bizi ilgilendirmiyor" şeklinde saygısızca yanıt verdi.

YILDIRIM "SESİNİZİ KISAMAZLAR"
Yeni Asır'a destek ise çığ gibi büyüyor. Genel Yayın Yönetmeni Şebnem Bursalı'yı ziyaret eden eski Ulaştırma Bakanı, AK Parti İzmir Milletvekili adayı Binali Yıldırım saldırıyı kınayarak, "121 yıllık şanlı geçmişi olan, Ege'nin ve Türkiye'nin gür sesi Yeni Asır'ın sesini kısamazlar" dedi. İzmir Valisi Mustafa Toprak da twitter'dan kınama mesajı yayımladı.


ÇİRKİN SALDIRIYA TEPKİ YAĞDI
Yeni Asır'a yapılan saldırı, basın meslek örgütleri ve STK'lar tarafından da şiddetle kınandı.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC): Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünü hedef alan saldırılar aslında halkın haber alma, gerçekleri öğrenme hakkına dönük saldırılardır. Saldırganların gerekli cezaya çarptırılmalarını bekliyoruz.
Medya Derneği Başkanı Ekrem Kızıltaş: Özellikle barış ve kardeşlik çağrısı yapan Yeni Asır'a yapılan saldırı açıkça gösteriyor ki bazılarının barış dedikleri şeyin barışla hiçbir alakası yok. Birtakım medya kuruluşları saldırıyı görmezden geldi. Medyada ikiyüzlülük ve çifte standart bir kez daha yüzünü gösterdi.
Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü: Saldırıyı şiddetle kınıyor, Turkuvaz Medya Grubu çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.
Ege Bölgesi Sanayı Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar: Ülkemizin birliğini bozmaya yönelik çirkin oyunlara şahit olmaktayız. Söz konusu saldırıları şiddetle kınıyoruz.

İGC'NİN İKİYÜZLÜLÜĞÜ
Temel görevi gazetecilerin haklarını korumak ve geliştirmek olan ve Doğan Grubu basın organlarına yapılan saldırılar için hemen tepki açıklaması yapan İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) ise, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı'nın Yeni Asır, Sabah ve Yeni Şafak'ı hedef göstermesini, bir gün sonra, "Duygusallıkla yapılmış bir eleştiri" olarak nitelendirdi. Aynı gün gazete saldırıya uğrayınca cemiyet bu kez, utangaç bir kınama mesajı yayımladı.

DEMİRTAŞ'IN TAŞERONU GİBİ
Yeni Asır'ı hedef gösteren Memiş Sarı, tarzı ve söylemleriyle HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "taşeronu" gibi davrandı. 7 Haziran seçimlerinden bir gün önce partisinin İstanbul Sancaktepe'de düzenlediği mitingde Sabah, Akşam, Takvim, Star ve Güneş gazetelerinin manşetlerini meydandaki kalabalığa tek tek okuyan Selahattin Demirtaş gazeteleri yere atmıştı. Sarı da önceki gün İzmir'deki mitingde Yeni Asır, Sabah ve Yeni Şafak'ın manşetlerini okuyup gazeteleri yere fırlattı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Vandalları savcı serbest bıraktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz