"'ye yardım demek 'ya yardım demek"

ile ilintili olan 'nin de ilişkiyi sürdürdüğü sürece terörist olduğunu belirten Davutoğlu: PYD'ye yapılan yardım Türkiye'ye karşı terör saldırısı başlatan PKK'ya yapılan yardım muamelesi görür

Giriş Tarihi: 16.10.2015 09:48
PYD'ye yardım demek PKK'ya yardım demek

Başbakan Ahmet Davutoğlu TGRT Haber'de katıldığı canlı yayın programında gündeme ilişkin soruları cevaplandırdı:

TWITTER İLE ÖN HAZIRLIK: İki iz üzerinde yürüyoruz. Zaten olağan şüpheli anlamında üzerinde sürekli durulan bir grup olarak DAEŞ'in yaptığı faaliyetler ve bu çerçevede bir ilişkiler ağını da ortaya çıkarmaya başladık. Yani sadece intihar bombacılarının kimliği ve onun dayandığı çerçeve değil, arkasında kimlerle nasıl bir işbirliği yaptıkları... İkinci iz de özellikle belli twit hesapları ve irtibatlar üzerinden yürüttüğümüz bir soruşturma var. Burada da bombalama öncesinde bazı aktörlerin bu bombalamayla ilgili bir ön hazırlık, psikolojik hazırlık mahiyetinde yürüttüğü çabalar var. Burada da önemli bir noktaya gelindi.

SALDIRIDAN NE ÇIKARIMIZ OLABİLİR: 7 Haziran öncesi Diyarbakır saldırısında AK Parti'nin menfaati var mı? Şimdi herkese soruyorum, 15 gün sonra seçime gidiyoruz, AK Parti'nin bir kaostan menfaati olabilir mi? Devletin bunda ne menfaati olabilir, ne elde edebilir devlet denilen yapı ya da AK Parti bundan bir menfaat elde edebilir mi? Niye yapmış olsun? Biz eli kanlı insanlar değiliz. Demirtaş'ın o günkü açıklamasında vurgulanan şey, "katil devlet" diye. Aynaya konuşması lazım.

KELEPÇE PKK'YA TAKILACAK: Bizler kelepçelenecekmişiz. Kendisi teröre verdiği destek dolayısıyla hukuk önünde de halk önünde de nasıl hesap vereceğini düşünmeli. "Katil devlet" dedikten sonra binlerce, onbinlerce insan sokağa dökülseydi, Diyarbakır'da, Van'da, İstanbul'da, Ankara'da... Bizim halkımız öyle basiretli bir halk ki bunun bu provokasyonuna, bu oyununa gelmedi. Şimdi provokasyonu tutmayınca geri adım atmaya çalışıyor. O senin tanıdığın devlet, Demirtaş, 90'lı yılların devleti değil. Ama o senin bildiğin bebek cinayeti işleyen aynı kanlı örgüt. Kelepçelenecek birileri varsa bu halka bu zulmü yapan terör örgütünün unsurları kelepçelenecek. O terör örgütünün unsurları birer birer kelepçelenip halkın önüne çıkıp hesap verecek.

MALİKİ "DAEŞ'İN ARKASINDA ESAD VAR" DEDİ: Irak'ta DAEŞ'in, Kuzey Irak'ta da PKK'nın Türkiye'ye dönük saldırı planları yaptığını biliyoruz. Birbirinden bağımsız görünen örgütler bile olsa içlerinde ortak unsurlar var. Her ikisine de sızmış ortak unsurlar var. Suriye rejimi, DAEŞ'de mevcuttur. 2009'da Maliki, Irak'ta bombalar patladığında bana şunu demişti, 'bütün bu bombaların arkasında El Kaide irtibatlı grupları barındıran Suriye rejimi var." Biz, o zaman Suriye-Irak arasında arabuluculuk yapıp çatışmalarını engellemiştik.

DAEŞ EN ÇOK BİZE SALDIRIYOR: Bakın DAEŞ'in yayınlarına, en fazla saldırdıkları kişiler Sayın Cumhurbaşkanı ve benim. En ağır ifadeleri kullanıyorlar. Çünkü Esad onlar için tehdit değil. DAEŞ sitelerinde Demirtaş'a ya da Kılıçdaroğlu'na, Bahçeli'ye bir şey var mı, hepsi bize saldırıyor.

PYD PKK İLE İLİNTİLİ OLDUĞU SÜRECE TERÖRİSTTİR: El-Kaide, DAEŞ, Nusra Cephesi nasıl terör örgütüyse bizim için PKK teröristtir ve PKK'yla ilintili olan 'de de bu ilintisini sürdürdüğü sürece teröristtir. Türkiye'yi tehdit eder durumdadır. Geçen sene bu tablo yoktu çünkü Türkiye'ye dönük bir terör saldırısı söz konusu değildi. Türkiye, şu anda teröre karşı savaş halindedir ve terörün de Türkiye'ye bir saldırısı var.

PYD'YE YARDIM PKK'YA YARDIM DEMEK: PYD'ye yapılan yardım Türkiye'ye terör saldırısı başlatan PKK'ya yardım muamelesi görür. Yapılmayacak bu yardım. O zaman diyorlar ki biz oradaki Araplara gönderiyoruz. Arap, Kürt ayrımı olmaz ki, terörist mi değil mi? Ölçü açık ve net.

TEHDİT OLURSA MÜDAHALE EDERİZ: Bizim için artık Irak Suriye sınırı tek bir sınır gibidir. Bir gelişme Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehdit ettiği anda müdahalede bulunuruz. Bize kimse 'Haksızsın, yapma' diyemez. Uluslararası hukuk zeminine sahibiz.

PARALEL YAPI İÇİNDEKİ ÇEVRELERLE İRTİBAT VAR
BUNA 'KOKTEYL TERÖRÜ' DİYORUM: 3 gün önce, 1 gün önce bazı yerlerde 'sakın şuraya gitmeyin, orada patlama olabilir gibi ifadeler' de var. Bunlar nasıl biliniyor? O zanlılara bakıyorsunuz daha önce PKK'dan bombalı eylemlerde, PKK'ya silah götürmede... Bunların hepsinin hem PKK hem de Türkiye'de bazı sansasyonel gelişmelerle ilişkili çevrelerle, Paralel Yapı içindeki bazı çevrelerle de iltisak kurulan irtibatları var. Bunların şimdi detayına burada girmem mümkün değil. Ama görülüyor ki birileri Türkiye'de "kokteyl terörü" diyorum ben buna, hepsini karıştırarak bir işe kalkışıyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
"PYD'ye yardım demek PKK'ya yardım demek"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz