Eşit işe eşit ücret hedefi

, 13 yılda kadınlara verilen desteğin arttığını belirterek, "Hedefimiz 'eşit işe, eşit ücret'. Bu sorun sadece bize mahsus değil" dedi

Giriş Tarihi: 17.10.2015 11:56
Eşit işe eşit ücret hedefi

Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin dönem başkanlığını yaptığı G-20 kapsamında ilk kez düzenlenen Kadın-20 Zirvesi'nde açıklamalarda bulundu. Kadınların ekonomik hayata katılımları kadar, kadın-erkek ücret dengesinin sağlanmasının da önemli olduğuna işaret eden Erdoğan, "Erkek ve kadınlar arasındaki ücret farklarının halen devam ettiğini biliyoruz. Onun için başbakanlığım döneminde biz performans olayını gündeme getirdik. Ve performansla bunun değerlendirilmesi gerektiğini düşündük. Yani cinse göre değil. 'Eşit işe, eşit ücret' hedefi koyduk. Bu sorun sadece bize mahsus değildir. Dünya genelinde kadınlar, aynı işi yerine getiren erkeklerin kazandığının ortalama yüzde 77'si oranında kazanç elde ediyor. Ülkemizde bu oran biraz daha iyi olsa da yine de kat etmemiz gereken önemli bir mesafe bulunuyor" diye konuştu. Erdoğan, G20'de Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'ndeki hedeflerin hayata geçirilmesine yönelik çalışmalara Türkiye'nin öncülük ettiğini belirtti.

GİRİŞİMCİLER 110 BİN KİŞİ

Türkiye'de artık üniversiteden yeni mezun olan kız ve erkeklerin işgücüne katılım oranlarının hemen hemen aynı seviyede olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: "Bu başarılarda izlemiş olduğumuz kararlı politikaların olumlu katkılarını görüyoruz. Aynı dönemde, kadın girişimciliği konusunda da yaşanan olumlu gelişmeler vardır. 2004'te yüzde 4.9 olan kadın girişimci oranı, Haziran 2015'te yüzde 8 seviyesine ulaştı. Türkiye'deki kadın girişimcilerin sayısı 110 bini aştı. Kadınlar Türkiye'de sadece ekonomik alanda değil siyasal, kültürel ve sosyal alanlarda da etkinliklerini her geçen gün güçlendiriyor."

İŞGÜCÜNE KATILIM % 32.3

Cumhurbaşkanı, son 13 yılda kadınlara verilen ekonomik destekleri tulumba örneğiyle anlattı. 2004'te yüzde 23.3 olan kadının işgücüne katılım oranının 32.3'e çıktığını, kadın girişimci sayısının 110 bini aştığını belirten Erdoğan, "Yeterli seviyede mi, değil. Eskilerin kuyudan suyu çekebilmek için tulumba tekniği vardır. Tulumbaya önce bir miktar su doldururlar, ondan sonra kolu çalıştırmaya başlayınca, kuyudan su çıkar. Biz o tulumbaya suyu döktük, inşallah oradan su çıkmaya başlayacak" diye konuştu. Eşi Emine Erdoğan ile birlikte zirveye katılan Cumhurbaşkanı, "Kalkınma gündeminin en önemli unsurlarından biri de kadın-erkek arasındaki dengesizliğin ortadan kaldırılmasıdır" dedi.

OKULA KAYIT % 96'YA ÇIKTI

Erdoğan, ücret konusundaki adaletsizliğin giderilmesi için kadınların genel çalışma şartlarının iyileştirilmesine, eğitim- öğretim imkânlarının geliştirilmesine, karar alma süreçlerine katılımlarının artırılmasına ihtiyaç olduğunu da söyledi. Başbakanlığı döneminde başlatılan "Haydi Kızlar Okula" kampanyasının önemli olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Bu kampanya sayesinde, kızların okula kayıtları ve devamlılık oranı yüzde 90'dan 96 düzeyine çıkarıldı. Ülkemizde 2000 yılında kadınlar arasında okuma-yazma bilmeyenlerin oranı yüzde 19'du. Bu oranı yüzde 6'ya kadar indirmeyi başardık" dedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Eşit işe eşit ücret hedefi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz