Hoşçakal her şeyim

Aylardır Bodrum'da yoğun bakımda yatan Memduh Ün'den acı haber geldi. Fatma Girik, dün vefat eden 56 yıllık hayat arkadaşı için 'Her şeyim gitti' diyebildi...

Giriş Tarihi: 17.10.2015 12:31
Hoşçakal her şeyim

Usta sanatçı Levent Kırca'nın ardından bir acı haber de Bodrum'dan geldi... Yeşilçam'ın efsane ismi Memduh Ün, dün saat 10.38'de hayata gözlerini yumdu. Geçtiğimiz Kasım'dan bu yana yoğun bakımda olan Ün'ün ölümü kuşkusuz en çok 56 yıllık hayat arkadaşı Fatma Girik'i yıktı.

HASTANEYE KOŞTU
Hastalığı boyunca "Her şeyim" dediği Memduh Ün'ün yanında olan Girik, acı haberi Torba'daki evinde aldı. Hemen hastaneye koşan ve konuşmakta güçlük çeken Fatma Girik, "Ben ailemden çok onunla birlikteydim. Hala inanamıyorum. Her şeyimi kaybettim" diyebildi. Evinde dostlarının bir an olsun yalnız bırakmadığı Fatma Girik, bir yandan da telefonla gelen taziyeleri kabul etti.

CENAZE BODRUM'DA
Bu arada 95 yaşında vefat eden Memduh Ün için Pazartesi günü saat 11:00'da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde anma töreni düzenleneceği açıklandı. Merhum yönetmen, 20 Ekim Salı günü ise uzun yıllardır hayatını sürdürdüğü Bodrum'da toprağa verilecek. Memduh Ün'ün naaşı Torba Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Torba Mezarlığı'na defnedilecek.

MEMDUH ÜN KİMDİR?
14 mart 1920'de doğan Memduh Ün, Beşiktaş'ın 1940- 41 sezonunu şampiyon bitirdiği kadroda futbolcuydu. Ün, futboldan kopup Turhan Ün takma adıyla 1947'de oyunculuğa başladı. 1951'den itibaren yönetmen ve prodüktörlüğe soyundu.

1960'tan beri Fatma Girik ile birlikte olan merhum sanatçı, resmi olarak ise Cahide Şen ile evliydi. Evliliğinden iki çocuğu bulunan Memduh Ün'ün birçok ödülü ve hem oyuncu hem de yönetmen olarak imza attığı sayısız filmi vardır.

DOSTLARDAN VEDA MESAJI

TÜRKAN ŞORAY
Sinema bir değerini daha kaybetti. Memduh Ün, sinemanın temel taşlarından biriydi. Maalesef ki onu da yitirdik. Sevgili arkadaşım Fatma Girik'i acısını yürekten paylaşıyorum.

CÜNEYT ARKIN
Türk Sineması'nı var edenlerden biriydi Memduh Ağabey. Sinema onun her şeyiydi, annesiydi, babasıydı, sevgilisiydi, eşiydi, çocuğuydu, dostuydu, arkadaşıydı... O kuşak için sinema her şeydi. Memduh Ağabey de bu kuşağın başında geliyordu.

FİLİZ AKIN
Aksi görünüşünün ardında pamuk gibi bir kalbi vardı. Sinemada bir akım yaratmak istedi. Hiçbir zaman yeri doldurulmayacak. Fatma'nın, Memduh Bey'i çok sevenlerin başı sağolsun.

HALE SOYGAZİ
Türk Sineması'nın çok değerli bir ismi, prodüktör ve yönetmendi. Memduh Ün, sinemamızın temel taşlarından biridir. Türk Sineması'nın başı sağ olsun. Fatma Girik'in acısını paylaşıyorum, sabırlar diliyorum.

HÜLYA KOÇYİĞİT
Memduh Ün Türk Sineması'nın dilini oluşturan kurucularından. Yönetmen, aktör, senarist, yapımcı ve öğretmen... Ardında çok değerli eserler bıraktı. Şimdi aramızdan ayrılırken hepimizde emeği ve hatıraları olan bu büyük sanatçıyı saygıyla ve sevgiyle anıyorum. Onun her şeyi olan Fatma Girik'e Allah'tan sabır ve metanet diliyorum. Türk Sineması'nın ve sevenlerinin başı sağolsun.

PERİHAN SAVAŞ
Memduh Ün, Türk Sineması'nın en önemli değer taşlarından biriydi. Kendisine çok saygı duyardım. Türk Sineması için büyük bir kayıp. Fatma Girik'e de sabırlar diliyorum.

SELDA ALKOR
Sonbaharı sevmemeye başladım artık. Büyük isimler tek tek veda ediyorlar.. Memduh Ün, Türk Sineması için çok değerli, kendine has tarzı olan yönetmenlerden biriydi. Yanında çok değerli bir arkadaşımız Fatma Girik vardı, hastalık sürecinde de... Sinema dünyası büyük bir değerini kaybetti, onunla çalışmaktan her zaman onur duydum.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Hoşçakal her şeyim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz