Teröre karşı olmak ahlaki bir duruştur

Terör örgütleri arasında ayrım yapılmasının kabul edilemeyeceğini belirten Erdoğan: Biz, DAEŞ'i, onunla birlikte PKK'yı da, PYD'yi de, YPG'yi de aynı derecede tehlikeli örgütler olarak görüyoruz

Giriş Tarihi: 17.10.2015 10:04
Teröre karşı olmak ahlaki bir duruştur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şu anda bölgede faaliyet gösteren DAEŞ gibi, PYD gibi, YPG gibi, PKK gibi terör örgütleri, rejimle birlikte Suriye halkının kurtuluş mücadelesine karşı savaşan yapılardır" dedi. Eşi Emine Erdoğan ile birlikte dün İstanbul Tarabya Oteli'nde Kadın-20 Zirvesi'ne katılan Erdoğan özetle şöyle konuştu:

DAEŞ'İN HEDEFİNDE TÜRKİYE VAR:
Şu anda bölgede faaliyet gösteren DAEŞ, PYD, YPG ve PKK gibi terör örgütleri, rejimle birlikte Suriye halkının kurtuluş mücadelesine karşı savaşan yapılardır. Bugün DAEŞ'in hedef aldığı ülkelerin en başında Türkiye geliyor. Daha önce Suruç'ta, geçtiğimiz hafta sonu Ankara Garı önünde yaşanan canlı bomba eylemlerinde toplamda 130 vatandaşımızı kaybettik. Aynı şekilde askerlerimizden, polislerimizden DAEŞ saldırılarında şehit olanlar var. Buna rağmen Türkiye'yi hala Suriye'de DAEŞ'i destekleyen bir ülke gibi göstermeye çalışanlar olduğunu da üzüntüyle görüyoruz. Türkiye, tüm terör örgütlerinin aynı şekilde karşısındadır.

TERÖRE KARŞI AHLAKİ DURUŞ:
Bir takım ülkelerin yaptığı gibi, terör örgütlerinin bazılarını destekleyip, bazılarına karşı mücadele ediyor gibi görünmek, terörün yanında yer almaktır. Teröre karşı olmak ahlaki bir duruştur. Bu ahlaka sahip hiçbir ülkenin terör örgütleri arasında ayrım yapması kabul edilemez. Şu gerçeği buradan bir defa daha, özellikle bu konuda ilkeli bir tavır ortaya koyamayan tüm ülkelere hatırlatmak istiyorum. Bugün işinize geldiği için desteklediğiniz terör örgütünün, yarın silahlarını size doğrultacağından hiç şüpheniz olmasın. Çünkü terörün karakteri budur, cibilliyeti de budur. Biz, DAEŞ'le, onunla birlikte PKK'yı da, PYD'yi de, YPG'yi de, diğer tüm terör örgütlerini de insanlık için aynı derecede tehlikeli örgütler olarak görüyor, hepsine karşı da mücadele ediyoruz. Terör örgütleriyle mücadelesinde Türkiye'ye yeterli desteği vermeyenler, bilakis bu örgütlere alttan alta destek olanlar, bölgeyle birlikte tüm dünyayı bir felakete doğru sürüklediklerini bilmelidirler.

TERÖR ÖRGÜTÜ AYRIMI YAPIYORLAR:
Şu anda güneyde, terör örgütlerinin elinden çıkan silahlara bakın. Batılı dostlarımız... Bunlar yan yana oturduğumuz zaman hep dost... Ama silahlar, onların silahları. Kalkıyor bir terör örgütünün başındaki kişi, '50 ton silah bize gönderildi ve daha gönderilecek' diyor. Ama biz kendilerine bunu söylediğimiz zaman, 'Biz bunu DAEŞ'e karşı savaştıkları için veriyoruz' diyorlar. Kendilerine şunu söylüyorum. O zaman El Nusra denilen bir örgüt var, o da DAEŞ'e karşı savaşıyor. Ona terör örgütü olarak bakıyorsun da diğerine niye terör örgütü olarak bakmıyorsun. Çünkü terör örgütleri arasında da ayrım yapıyorlar. Akşam da Emine Erdoğan himayesinde konuklar onuruna Four Seasons Hotel'de yemek verildi. Yemek öncesi davetlilere hitap eden Emine Erdoğan, "Kadınlar olarak karar mekanizmalarında yer almak en önemli hedefimiz olmalıdır" dedi.

'SERMAYELERİ DİN İSTİSMARI'
Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Conrad Oteli'nde, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 1. Asya-Pasifik Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi'nin kapanış töreninde konuştu. Erdoğan El-Kaide DAEŞ benzeri, tek sermayesi dini istismar etmek ve acımasız bir silah gibi kullanmak olan yapıların, geleceğimizi tehdit ettiğini belirterek şöyle devam etti: "Bunların İslam ile alakası yoktur. Biz böyle bir İslam öğrenmedik. Kuran'la ilişkisi lafzi ve harfi, sünnetle ilişkisi zahiri ve şekli olan bu anlayış, ilim ve irfan mirasımızı yok etmektedir. Dikkat ederseniz, en cani cürümleri işlemekten çekinmeyen bu örgütlerin hedefinde sadece Müslümanlar vardır. Siyaset mühendisliklerin en kullanışlı, en vahşi araçlarıdır."

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Teröre karşı olmak ahlaki bir duruştur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz